دفتر خدمات خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده‌است که طالبان در گفت‌وگوهای خود با مقام‌های این اتحادیه خواهان کمک از برای  فعال نگهداشتن میدان هوایی کابل شده‌اند.

اتحادیهٔ اروپا و طالبان هیات‌های خود را برای گفت و گو به دوحه، پایتخت، قطر، اعزام کرده اند و قرار است مذاکرات دو هفته‌ای میان هیات اعزامی ایالات متحده و طالبان نیر روز دوشنبه ۲۹ نومبر (هشتم قوس) در دوحه آغاز شود.

این اتحادیه ناوقت روز یک‌شنبه، هفتم قوس با نشر اعلامیه گفته است که این گفت‌وگو ها به معنای رسمیت شاختن حکومت موقت طالبان توسط اتحادیه اروپا نیست، بلکه بخشی از تعامل عملیاتی اتحادیه اروپا برای تامین مناقع اتحادیه اروپا و مردم افغانستان است.

در این اعلامیه همچنین آمده است که طالبان متعهد شده است که به وعده خود مبنی بر «عفو» آنعده از شهروندان افغانستان پایبند است که در جریان دو دههٔ اخیر با امریکا و متحدانش کار کرده‌اند، اما در عین حال این گروه تقاضای کمک کرده تا میدان‌های هوایی افغانستان فعال نگهداشته شوند تا چنین کار انجام شود. گروه طالبان تا حال در این مورد تبصره نکرده است.

قبل بر این، طالبان پس از مسلط شدن بر افغانستان گفتند که به نیروهای خارجی اجازۀ حضور در افغانستان را نمی‌دهند. هرچند پیش از این ترکیه ابراز آمادگی کرده بود تا پس از خروج قوای خارجی از افغانستان، شماری از نیروهای خود را برای تامین امنیت میدان هوایی کابل حفظ کند.