بر اساس گزارش‌ها، سویه جدید ویروس کرونا به نام «امیکرون» بر علاوه کشورهای جنوب آفریقا در چندین کشور اروپایی نیز مشاهد شده‌است.

این گزارش روز شنبه، هفتم قوس نشر شده‌است.

بریتانیا، آلمان، ایتالیا، جمهوری چک و هلند کشورهایی هستند که در روز شنبه اعلام کردند مواردی از سویه امیکرون در آنها مشاهده شده است.

تا روز جمعه، بلژیک – یکی دیگر از کشورهای اروپایی – در کنار آفریقای جنوبی، بوتساوانا، هنگ‌کنگ و اسرائیل تنها کشورهایی بودند که سویه امیکرون در آنها دیده شده بود.

سازمان بهداشت جهانی، امیکرون را به عنوان «سویه نگران‌کننده» طبقه‌بندی کرده و این باور وجود دارد جهشی که این‌بار در ویروس کرونا رخ داده موجب شده تا انتقال آن بسیار سریع‌تر از نسخه‌های قبلی باشد.

همچنین این نگرانی نیز وجود دارد که واکسن‌های فعلی در برابر سویه امیکرون موثر نباشند.

همزمان وزارت خارجه آفریقای جنوبی با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به ممنوعیت پروازها گلایه کرده که این کشور، به جای تشویق، از سوی کشورهای جهان تنبیه شده است.

در این بیانیه به تندی از ممنوعیت مسافرت به آفریقای جنوبی و لغو کردن پروازها به این کشور انتقاد شده است.

در بیانیه، کشف سویه امیکرون در آفریقای جنوبی، نتیجه «پیشرفت در توالی‌یابی ژنومیک و توانایی در کشف سریع سوریه‌های جدید» توصیف شده است.

وزارت خارجه آفریقای جنوبی همچنین در این بیانیه گلایه کرده که در موارد پیشین کشف سویه‌های جدید ویروس کرونا در کشورهای دیگر، واکنش بین‌المللی به کلی متفاوت بوده است.

امیکرون، پنجمین سویه‌ای است که از سوی سازمان بهداشت جهانی با حروف الفبای یونانی نامگذاری شده است.

در موارد پیشین، سویه آلفا در بریتانیا، بتا در آفریقای جنوبی، گاما در برزیل و دلتا در هند برای نخستین بار کشف شدند.