عبدالله الدرداری، نماینده برنامه توسعه سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید که فروپاشی سیستم مالی افغانستان در حال تشدید است و فعالیت‌های اقتصادی نیز به سرعت کاهش می‌یابد.

او می‌گوید: «بدون سکتور بانکی، هیچ راه‌حل بشردوستانه‌ای برای افغانستان وجود ندارد.» او افزوده است که اگر برای راه‌حل این چالش اقدام جدی نشود، مردم افغانستان منزوی خواهند شد.

از سوی، برنامه توسعه‌ای سازمان ملل متحد در گزارش تازه‌ای اعلام کرد که سیستم مالی افغانستان دچار بحران نقدینه‌گی است و سیستم بانکی این کشور نیز در حالت آشفته‌گی قرار دارد.

این نهاد با نشر گزارش تازه از وضعیت بانک‌داری در افغانستان، روز دوشنبه، یکم قوس، گفته است: «اقدام فوری و قاطع ضروری است. تأخیر در تصمیم‌گیری، هزینه‌های فروپاشی سیستم بانکی را افزایش داده و یک مخمصه تلخ را به بار خواهد آورد.»

در این گزارش آمده است که سیستم بانک‌داری در افغانستان از سه ماه به این‌سو، تقریبا متوقف شده است و به دلیل بحران نقدینه‌گی و عدم اعتماد سرمایه‌گذاران و بازارهای بین‌المللی، این مشکل در افغانستان عمیق‌تر شده است.

از سویی هم، صندوق بین‌المللی پول کاهش ۳۰ درصدی در اقتصاد افغانستان را برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ پیش‌بینی کرده است.

بر اساس یافته‌های این گزارش، مجموع سپرده‌های بانکی از ۲۶۸ میلیارد افغانی معادل ۲.۹ میلیارد دالر در پایان ۲۰۲۰ به ۱۹۴ میلیارد افغانی، معادل دو میلیارد دالر در ماه سپتامبر سال جاری کاهش یافته است.

با این وصف، پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال ۲۰۲۱ این رقم به ۱۶۵ میلیارد افغانی معادل ۱.۸ میلیارد دالر کاهش یابد که حدود ۴۰ درصد زیان را نشان می‌دهد.

هشدار از آشفته‌گی سیستم بانکی کشور در حالی از سوی سازمان ملل متحد مطرح شده است که در پی تحولات اخیر سیستم بانکی کشور دچار آسیب جدی شده و بحران نقدینه‌گی در پی مشکلات اقتصادی افزایش پیدا کرده است