ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان در گفت‌وگو با تلویزیون «روسیه ۲۴» گفته است، هر زمانی که از روسیه برای اشتراک در پروژه‌های اقتصادی در افغانستان دعوت شود، سازمان‌های دولتی و غیردولتی این کشور آماده است.

کابلوف گفته است که کشورش طرف‌دار دولتی مستقل و خودکفا در افغانستان است که با روسیه روابط خوب داشته باشد. نماینده روسیه برای افغانستان هم‌چنان خاطرنشان کرده است که کشورش قصد سودجویی از منابع طبیعی افغانستان را ندارد.

ضمیر کابلوف گفته است: «روسیه هیچ برنامه‌ای برای استفاده از منابع طبیعی افغانستان به نفع خود ندارد. ما حاضریم تا در تعدادی از پروژه‌ها از جمله خط لوله‌ گاز، برق‌رسانی و راه‌آهن همکاری کنیم.»

از سویی هم، او گفته است که در پی مسدودسازی ذخایر ارزی افغانستان از سوی امریکا، ارزش واحد پولی این کشور هر روز کاهش می‌یابد. به گفته او افغانستان در حال حاضر به کمبود پول نقد و ارز مواجه شده است و باید روی حل این چالش توجه شود.

در همین حال،  او خاطرنشان کرده است که تعداد زیادی از شرکت‌های داخلی و خارجی در افغانستان مقدار زیادی ارز برای خود ذخیره کرده‌اند و ظاهراً نمی‌دانند که چگونه از آن‌ها استفاده کنند.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که اخیراً مقام‌های طالبان روی راه‌اندازی شماری از پروژه‌های عمرانی از جمله تاپی و پروژه انتقال برق از ترکمنستان با مقام‌های این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.