گروهی از زنان در شهر کابل در اعتراض به سکوت جامعه‌ی جهانی نسبت به مسدودماندن نهادهای آموزشی به‌روی دختران و ممنوعیت کار زنان توسط گروه طالبان گردهمایی برپا کرده است.

معترضان روز سه‌شنبه، چهارم عقرب در مقابل دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گردهم آمده‌اند.

آنان می‌گویند که جامعه‌‌ی جهانی، سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری در برابر اقدامات طالبان مبنی بر وضع محدودیت بر زنان تاکنون «بی‌اعتنا» بوده‌اند.

آنان با سردادن شعار «حق آموزش، حق کار، حقوق اساسی زنان است» خطاب به جامعه‌ی جهانی به‌ویژه سازمان ملل متحد تأکید کردند که بی‌اعتنایی‌شان در برابر این اقدامات طالبان «شرم‌آور» است.

این زنان همچنین شعار دادند که «تاریخ از سکوت جامعه‌ی جهانی» در این مورد «شرمنده» خواهد شد.

در شعارهای آنان همچنین تأکیده شده بود که «زن هم بشر است» و «جهان چرا نابودی زنان [افغانستان] را تماشا می‌کند؟»

از سویی هم، این معترضان خواستار ملاقات و صحبت در مورد حقوق زنان با دیبرا لاینز، نماینده‌ی خاص دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان شده‌اند. آنان همچنین نامه‌ای را حاوی خواسته‌های زنان افغانستان به خانم لاینز می‌سپارند.

پیش از این نیز هم گروهی از زنان در شهر کابل به خیابان آمد و در اعتراض به مسدودماندن نهادهای آموزشی به‌روی دختران و وضعیت بد اقتصادی تظاهرات کرد.

معترضان با سردادن شعارهای «مکاتب دخترانه باید باز شود»، «ما صدای کودکان و مردان گرسنه هستیم»، «رکود اقتصاد؛ شکست حکومت» در مرکز شهر کابل به جاده برآمدند. این اعتراض زنان با خشونت طالبان روبه‌رو شد و سرانجام بر اثر فشار نیروهای این گروه، معترضان متفرق شدند.

همچنین نیروهای طالبان سه خبرنگار و شماری از معترضان را لت‌وکوب کردند.

طالبان با تسلط بر افغانستان، محدودیت‌های شدید بر زنان در بخش‌های مختلف وضع کرده‌اند. موضع‌گیری این گروه از همان اول با اعتراضات گسترده‌ی زنان مواجه شد. اما این گروه هر نوع تظاهرات را ممنوع اعلام کرد.