اداره زندان‌های نیجریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که افراد مسلح به زندانی در ایالت اویو حمله و بیش از ۸۰۰ زندانی را آزاد کردند.

به‌ گفته‌ی این اداره، این سومین حمله بزرگ از این دست در سال جاری است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این اداره با بیان اینکه واقعه مذکور روز جمعه رخ داده است، گفت مهاجمان مسلح بودند و پس از تیراندازی به سمت مأموران زندان، با انفجار دیوارها به‌وسیله دینامیت وارد حیاط زندان شدند.

گفته شده‌است که از میان هشتصد زندانی فراری، ۲۶۲ نفر بازداش شدند اما حدود ۵۷۵ زندانی که همگی در انتظار محاکمه بودند، همچنان مفقود هستند، و از میان کل زندانیان این مکان، فقط ۶۴ نفر فرار نکرده بودند.

اداره زندان‌های نیجریه همچنین افزود: «در حالی که همه زندانیان منتظر محاکمه مجبور به ترک زندان شدند، سلول‌های محل نگهداری محکومین و زنان زندانی مورد تخریب قرار نگرفت».

پیش از این نیز حمله تعدادی از عناصر گروه‌های مسلح به بازاری در شمال غربی نیجریه، که با آتش‌زدن چند خودرو همراه بود، دست‌کم ۲۰ کشته برجای گذاشت.

نیجریه که پرجمعیت‌ترین کشور آفریقا است به علت فعالیت گروه‌های تبهکار و مسلح با ناامنی‌های گسترده‌ای روبرو است.

چندی پیش نیز یک مورد دیگر آدم ربایی گسترده در مدرسه‌ای در شمال غربی نیجریه روی داد و تروریست‌ها ۳۱۷ دانش آموز نیجریه‌ای را ربودند. پلیس نیجریه نیز ربوده شدن دانش آموز دختر را تایید کرد.

وضعیت زندان‌ها در نیجریه بسیار وخیم و دستگاه قضایی این کشور نیز بسیار فاسد و کند توصیف می‌شود.

بیش از هفتاد درصد بازداشت‌شدگان هرگز مراحل دادرسی را طی نکرده‌اند و ده‌ها هزار نفر از زندانیان نیز بدون امید به آزادی شرایط دشواری را در بازداشتگاه‌ها و ندامتگاه‌های سراسر این کشور سپری می‌کنند.