دونالد ترمپ، رییس جمهوری پیشین ایالات متحده، اعلام کرد که قصد دارد، شبکه‌ای اجتماعی شخصی خود را زیر نام تروت‌سوشیال راه اندازی کند.

گفته شده‌است که رسانه‌ای اجتماعی شخصی آقای ترمپ ” Truth Social” ماه آینده آغاز به کار کند و در مراسم راه اندازی آن، مهمانان نیز دعوت خواهند شد.

این رسانه‌ای اجتماعی رییس جمهور پیشین امریکا متعلق به گروه رسانه‌ای و تکنالوژی ترمپ یا Trump Media & Technology Group (TMTG)خواهد بود، گروهی که همچنین در نظر دارد تا نشرات ویدیویی به شمول برنامه‌های سرگرمی را نیز نشر کند.

ترمپ در باره راه‌اندازی این شبکه اجتماعی گفته‌است: «من رسانه‌ای Truth Social و گروه رسانه‌ای و تکنالوژی ترمپ را ایجاد کردم تا در برابر استبداد شرکت‌های بزرگ تکنالوژی ایستادگی کنم. ما در جهانی زندگی می کنیم که طالبان در تویتر حضور بزرگ دارند، اما رییس جمهور دلخواه شما [در تویتر] خاموش ساخته شده است. این غیر قابل قبول است.»

شرکت‌های بزرگ رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، تویتر و انستاگرام حساب‌های رسمی آقای ترمپ در ماه جنوری سال روان میلادی مسدود کردند.

شبکه اجتماعی فیسبوک پیش از این حساب‌های دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده،‌ را برای دوسال به حالت تعلیق آورد و تعلیق آن به تاریخ هفتم ماه جنوری سال ۲۰۲۳ پایان خواهد یافت. اما تویتر حساب آقای ترمپ را برای همیشه مسدود کرد.

این همه پس از آن واقع شد که هزاران نفر از طرفداران آقای ترمپ در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا به تاریخ ششم جنوری به عمارت کانگرس امریکا هجوم برده و جلسه‌ای تایید نتایج انتخابات امریکا را مختل و به زور داخل مقر کانگرس شدند.

شبکه‌های فیسبوک، انستاگرام و تویتر گفته بودندکه پست‌ها و تویت‌های آقای ترمپ در مورد اعتراضات طرفدارانش، پالیسی این شبکه‌های اجتماعی را نقض کرده است.

آقای ترمپ در آن زمان در بیانیه‌ای مطبوعاتی این تصمیم فیسبوک را «توهین» به میلیون‌ها پیرو و آنانی خوانده که برایش رای داده اند.

ده ها میلیون کاربر رسانه های اجتماعی مانند تویتر و فیسبوک در ایالات متحده و سایر کشور های جهان حساب های آقای ترمپ را در این رسانه های اجتماعی دنبال می کردند.