جنرال عبدالرازق اچکزی از فرمانده‌هان پرنفوذ در جنوب افغانستان سه سال پیش در یک جلسه امنیتی با حضور مقامات ارشد خارجی در دفتر والی وقت کندهار توسط یک نفوذی طالبان به نام «ابودجانه» به قتل رسید. طالبان با نشر اعلامیه‌ای در آن زمان «مسوولیت» این رویداد را به عهده گرفت.

دولت محمداشرف غنی، رییس جمهوری فراری افغانستان، پاکستان را عامل طرح ترور قتل جنرال عبدالرازق دانست و خواست تا عاملان را به دولت او تسلیم کند. اسلا‌م‌آباد اما این اتهامات را رد کرد.

در آن زمان، خبر کشته شدن، جنرال عبدالرازق با واکنش‌های گسترده‌ی داخلی و خارجی روبرو شد. تمامی رهبران سیاسی و مقامات دولت پیشین با نشر پیام‌ها، این رویداد را نکوهش کرده بودند.

جنرال عبدالرازق اچکزی، از فرمانده‌هان «ضد» طالبان بود. او به نیروهای خود دستور داده بود که طالبان را «زنده» دست‌گیر نکنند.

در زمان مأموریت او طالبان کنترل کمی به ولایت قندهار، زادگاه جنرال رازق داشتند. با این حال اما، سه سال پس از مرگ او، طالبان کنترل تمامی افغانستان را در دست دارند.

به همین ترتیب، واکنش‌ها و پیام‌های رهبران و بزرگان سیاسی در سومین سالروز کشته شدن جنرال عبدالرزاق کم‌رنگ است و کسی به تناسب سه پیش از او یاد نمی‌کند.