همزمان با تشدید حملات گروه داعش در افغانستان، امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ی گروه طالبان می‌گوید که تهدید داعش هم‌اکنون در افغانستان جدی نیست.

امیرخان متقی روز شنبه، ۲۳ میزان در یک مصاحبه‌ی اختصاصی با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته است که داعش قدرت نظامی در افغانستان ندارد و تبلیغات به نفع این گروه جریان دارد.

به گفته‌ی او، در این تبلیغات تلاش می‌شود تا طالبان ضعیف نشان داده شود.

وزیر خارجه‌ی طالبان همچنین تأکید کرده که خطرات امنیتی در افغانستان رفع شده است و هم‌اکنون هیچ مشکل امنیتی وجود ندارد. او در مورد حمله‌ی داعش در قندهار و قندوز هم گفته که حملات در ساحاتی انجام شده که تأمین امنیت آن جاها دشوار بوده است.

امیرخان متقی در ادامه تأکید کرده است که توجه ویژه به تأمین امنیت مراکز دینی و مذهبی می‌شود و به کمک مردم امنیت آن‌ها تأمین خواهد شد.

او با اشاره به ایجاد نظم در افغانستان هم گفته است که حکومت طالبان با بهبود اقتصاد نظم را در افغانستان تأمین خواهد کرد. این عضو طالبان تأکید کرده است که این گروه از امکانات و تجارب ترکیه در زمینه‌های مختلف از جمله زیرساخت‌ها و بازسازی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها استفاده خواهد کرد.

به گفته‌ی او، طالبان در حال گفت‌وگو با امریکا است تا در آبادانی و بازسازی افغانستان نقش فعال داشته باشد. او همچنین وعده‌ی کمک یک میلیارد یورویی توسط اروپا در نشست گروه ۲۰ و کمک یک میلیارد دالری در نشست جینوا را نشانه‌ی تعامل جهان با طالبان خوانده است.

امیرخان متقی درحالی تهدید داعش در افغانستان را جدی نمی‌خواند که در جریان یک هفته، این گروه مسئولیت دو حمله‌ی مرگبار در قندوز و قندهار را به عهده گرفتند.

دو روز پیش سه مهاجم انتحاری در داخل امام‌بارگاه فاطمیه در قندهار مواد انفجاری همراه‌شان را در میان نمازگزاران انفجار دادند.

مسئولیت این حمله را گروه داعش به عهده گرفته و در نتیجه‌ی آن دست‌کم ۶۲ نفر کشته و ۹۰ نفر دیگر زخمی شدند.

در تاریخ ۱۶ میزان هم مسجد سیدآباد در مرکز ولایت قندوز هدف حمله‌ی انتحاری قرار گرفت. به گفته‌ی منابع صحی در این رویداد، بیش از ۱۵۰ نفر کشته و حدود ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

مسئولیت این حمله را داعش بر عهده گرفته و گفته است که مهاجم انتحاری مسجد مرکزی شیعیان را در قندوز هدف قرار داده بود.