عمران خان، صدراعظم پاکستان می گوید که حکومت ایالات متحده، «دیر یا زود» باید طالبان را به رسمیت بشناسد.

عمران خان روز شنبه ۲ اكتوبر (۱۰ ميزان) در یک مصاحبه با شبکۀ (تی آر تی) مربوط به حکومت ترکیه گفت که ایالات متحده، پس از تسلط طالبان بر افغانستان، در یک حالت “شوک و سردرگمی” قرار دارد.

وقتی از آقای خان پرسیده شد که آیا طرفدار طالبان است گفت که او «مخالف راه حل نظامی است و تنها راه برای حل معضل افغانستان، استفاده از راه مسالمت آمیز» است.

عمران خان گفت: “به رسمیت شناختن تنهایی طالبان توسط پاکستان، تفاوت زیادی ایجاد نمی کند. باید، ترجیحاً، شما می دانید، ایالات متحده، اروپا، چین و روسیه در آن شامل باشد.”

صدراعظم پاکستان اضافه کرده اگر «تمام همسایه ها یکجا شوند؛ کشورهای که در صورت ایجاد هرج و مرج در افغانستان، بیشتر متاثر می شوند. اگر تمام شان یکجا شوند و با به رسمیت شناختن [طالبان] یک پالیسی مشترک را اختیار کنند، فکر میکنم تاثیر بیشتری در مقایسه با به رسمیت شناختن طالبان، تنها از سوی پاکستان خواهد داشت.»

این اظهارات صدراعظم پاکستان در حالی بیان می شود که اسلام آباد در بیست سال اخیر بار ها به پناه دادن و حمایت جنگجویان طالبان متهم شده است؛ اما پاکستان همواره آن را رد کرده است.

پس از به تسلط طالبان بر کابل، ایالات متحده ذخایر مالی مربوط به افغانستان را راکد ساخت و در حال حاضر بر علاوۀ بانک های خصوصی، بانک مرکزی افغانستان نیز با کمبود پول مواجه است.

عمران خان تاکید ورزید که اگر ایالات متحده، “ذخایر پول افغانستان را آزاد نسازد، آن کشور با یک وضعیت هرج و مرج مواجه می شود و ایالات متحده بایست در زمینه راه حلی ارایه کند.”

حاکمیت طالبان را تا کنون هیچ کشوری به رسمیت نشناخته و تقریباً همه کشور های جهان اذعان داشته اند که انتظار دارند آیا طالبان به تعهدات داده شده ای شان در زمینه تحقق و حراست از حقوق زنان، دختران و اقلیت ها در افغانستان عمل می کنند یا خیر.

طالبان در اواسط ماه اگست، کابل و تقریباً کل افغانستان را تصرف کرده و حکومت سرپرست شانرا در ماه سپمتبر اعلان کردند.