عمران خان، نخست وزیر پاکستان در مصاحبه با روزنامه امریکایی، حکومت غنی را «ناتوان و فاسد» خوانده و می‌گوید که برای وضعیت پیش آمده در افغانستان نباید پاکستان مقصر دانسته شود.

آقای خان روز دوشنبه، پنجم میزان در گفت‌وگوی با روزنامه واشنگتن گفت که مقصر سقوط دولت اشرف غنی پاکستان نیست، بلکه ساختار دولت اشرف غنی بود.

او هم‌چنان ادعا کرد که پاکستان برای کابل یک طرح مکانیسم کنترول مشترک مرزی پیشنهاد کرد اما از سوی دولت غنی رد شد، و گروه‌هایی که برای پاکستان تهدید حساب می‌شد از پاکستان فرار کرده به افغانستان وارد شدند و توسط سازمان‌های اطلاعاتی هند و افغانستان حمایت شدند و حملات زیادتری را علیه پاکستان آغاز کردند.

نخست وزیر پاکستان به زمان شکست اتحاد جماهیر شوروی اشاره کرده و گفت که امریکا پس از شکست شوروی، افغانستان را رها و پاکستان را تحریم کرد و به بیش از ۴ میلیون مهاجر افغان در پاکستان رو گرداند و کمک نکرد.

خان افزوده است: «طالبان از این خلای امنیتی بیرون آمدند و بسیاری از آن‌ها در اردوگاه‌های مهاجران افغان در پاکستان متولد شده و تحصیل کرده بودند.»

با این وصف، خان به واشنگتن پست گفته است: «امروز که افغانستان در یک دوراهی دیگر قرار دارد، باید به آینده نگاه کنیم تا از ادامه درگیری خشونت‌آمیز در آن کشور جلوگیری کنیم.»

از سوی دیگر او گفته است که همکاری با حکومت طالبان برای جامعه بین‌المللی به منظور تامین صلح و ثبات در افغانستان، مناسب است.

عمران خان تصریح کرده است که افغانستان دیگر تهدیدی برای جهان نیست‌؛ جایی که افغان‌ها سرانجام می‌توانند پس از چهار دهه درگیری آرزوی صلح را داشته باشند.