محکمه بین‌المللی جزایی اعلام کرده که تحقیقش را به بررسی جرایمی که ادعا شده از سوی گروه داعش و طالبان انجام شده از سر می‌گیرد.

کریم خان، یک از سارنوال محکمه بین‌المللی جزایی در اعلامیه‌ی روز دوشنبه، پنجم میزان گفت که ادعاها در مورد ارتکاب جرایم از سوی طالبان و داعش که شامل اتهام در مورد حمله‌ها بر غیر نظامیان، اعدام‌های غیرقانونی، آزار و اذیت زنان و دختران، جرایم در برابر کودکان و برخی از جرایم دیگر که بر غیر نظامیان تاثیر می‌گذارد، به بررسی گرفته می‌شود.

از سوی‌هم جولینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا، روز دوشنبه، پنجم میزان از این اقدام محکمه بین‌المللی جزایی استقبال کرد و گفت که ایالات متحده از اولویت بندی محکمهٔ بین المللی جرایم استقبال می کند تا گروه طالبان در برابر اتهامات وارده، حسابده شود.

خانم پورتر گفت:‌ «ما خوشحالیم می بینیم که محکمهٔ بین المللی جرایم، منابع خود را برای تمرکز بر بزرگترین اتهامات جنایات وحشیانه در اولویت قرار داده است.»

محکمۀ بین‌المللی جرایم از ۱۵ سال به اینسو در صدد پیگرد ادعاهای مبنی بر جنایات جنگی در افغانستان بود تا اینکه سال گذشته تحقیقات کامل را در این زمینه آغاز کرد. اما آن تحقیقات از سوی حکومت پیشین افغانستان معطل شد، زیرا حکومت افغانستان گفت که خود در این زمینه تحقیقات می‌کند.

محکمۀ بین‌المللی جرایم که در سال ۲۰۰۲ ایجاد شد، نخستین محکمه‌ای است که جرایم جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل کشی را در جهان پیگرد می‌کند. افغانستان در سال ۲۰۰۳ عضویت این محکمه را گرفت.