محمداشرف غنی، رییس جمهور فراری افغانستان در تازه‌ترین اظهارات خود در خصوص سخنرانی، غلام‌محمد اسحاقزی به نماینده‌گی از دولت ساقط شده گفته که او و کابینه‌اش یک درصد از قدرت را در اختیار ندارد و سخنرانی اسحق‌زی به نماینده‌گی از افغانستان سبب شد‌است تا او احساس «شرم» کند.

او در اعلامیه‌ی نگاشته است: «این یک واقعیت غم انگیز است که ما و کابینه سابق ما حتی یک درصد از قدرت را در افغانستان نداریم اما هنوز برخی از سفرای سابق و نمایندگان برخی از کشورهای جهان برای اهداف خود و ایجاد بحران جدید در کشور تلاش می کنند در حالیکه تحت هیچ قانونی نمی توانند نماینده مردم افغانستان و دولت حاکم باشند.»

او همچنان گفته است: «غلام محمد اسحقزی امروز در حال سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شرایطی است که هیچ دولت یا حمایتی در پشت آن وجود ندارد.»

وی ضمنی حمایت از دولت کنونی طالبان از جامعه جهانی خواسته که با طالبان تعامل کند.

آقای غنی افزود: «جامعه بین المللی به جای بیگانگی مردم افغانستان باید با دولت فعلی تعامل داشته باشد. به آنها کمک کنید ، بودجه مسدودی را به مردم افغانستان بدهید و آنها را به رسمت بشناسد. جهان باید درک کند که اگر مردم خواهان افغانستان مرفه و امن است ، باید دست دوستی را دراز کند. نمی تواند تحت تأثیر خصومت قرار گیرد همانطور که در بیست سال گذشته تجربه کرده است.»

او می‌گوید که برخی از دوستان او ممکن با نظر او موافق نباشند، اما وقتی اسحق‌زی به نماینده‌گی از افغانستان صحبت می‌کند او احساس شرم میکند.