لوئیجی دی‌مایو، وزیر خارجه ایتالیا اعلام کرد که به رسمیت شناختن حکومت سرپرست طالبان از سوی آن کشور غیرممکن است.

او که روز یک‌شنبه، چهارم میزان در یک گفت‌وگوی تلویزیون شرکت کرده بود، با لحنی بسیار تند گفت که دست‌کم ۱۷ وزیر کابینه سرپرست طالبان را «تروریستان»  تشکیل می‌دهند.

به گفته دی مایو، هرچند دولت طالبان با توجه به نقض حقوق بشری ظرفیت به رسمیت شناختن را ندارد، اما مردم افغانستان باید از حمایت‌های مالی جامعه جهانی بهره‌مند شوند.

او از جامعه جهانی خواست که با جلوگیری از فروپاشی اقتصادی در افغانستان، جلو ورود گسترده مهاجران به دیگر کشورها را بگیرد.

لوئیجی دی‌مایو گفت که در کنار جلوگیری از گسترش تروریسم، باید از روند بی‌رویه مهاجرت که سبب بی‌ثباتی کشورهای همسایه افغانستان می‌شود، جلوگیری شود.

به باور وزیر خارجه ایتالیا، تضمین حمایت مالی از افغان‌ها بدون ارایه پول به طالبان نیز امکان دارد و آن کشور توافق کرده است که بخشی از کمک‌های بشردوستانه‌اش هم‌چنان به زنان و دختران افغان برسد.

گفتنی است که ایتالیان در سال روان ریاست سالانه گروه ۲۰ را نیز عهده‌دار بود.

پیش از ایتالیا، دنمارک و فرانسه به اولین کشورهایی بدل شدند که گفته بودند، دولت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسند.

رهبران حکومت سرپرست طالبان اما در روزهای اخیر از جامعه جهانی خواستند که دولت تازه ایجاد شده در افغانستان را به رسمیت بشناسند.

این در حالی است که بیش‌تر کشورها، از جمله امریکا و کشورهای اتحادیه اروپا گفته‌اند که طالبان را در صورت عملی کردن تعهدات‌شان به رسمیت خواهند شناخت.

جامعه جهانی از تشکیل حکومت فراگیر و حقوق بشر، به ویژه زنان، به عنوان مسایل مهم در روند به رسمیت شناختن حکومت طالبان یاد کرده‌اند.