وزارت خارجۀ طالبان روز یکشنبه، چهارم میزان با نشر اعلامیه‌ای گفته اند که تمام مشکلات موجود در میدان هوایی کابل مرفوع شده است.

پس از پایان عملیات تخلیۀ نظامی به رهبری ایالات متحده از افغانستان، میدان هوایی بین‌المللی کابل به روی پروازهای بین‌المللی مسدود بود و در چند هفتۀ اخیر چند پرواز معدود مسافربری از این میدان صورت گرفته است.

در جریان عملیات تخلیۀ نظامی که ده‌ها هزار نفر در تلاش برای خروج از افغانستان به میدان هوایی کابل یورش بردند، بخش‌هایی از این میدان به شدت آسیب دید و تیم‌های تخنیکی قطر و ترکیه برای چندین روز برای فعال ساختن این میدان تلاش کردند.

در حالیکه شماری از شرکت‌های هوایی خارجی به شمول خطوط هوایی بین‌المللی پاکستان خدمات محدود را از میدان هوایی کابل انجام می‌دهند، گزارش‌ها حاکی از این است که قیمت‌ تکت‌های پرواز چند برابر شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجۀ طالبان گفته است که تعلیق پرواز‌های بین‌المللی سبب سرگردانی افغان‌ها هم در بیرون از این کشور شده و هم مانع سفر کسانی شده است که می‌خواهند از افغانستان به بیرون سفر کنند.

آقای بلخی گفته است که با حل مشکلات میدان هوایی کابل، اکنون این میدان به گونۀ کامل برای پروازهای داخلی و خارجی فعال شده است.

پس از مسلط شدن بر افغانستان، طالبان با بحران شدید اقتصادی در تقلا اند و نیز فشارهای بین‌المللی بر این گروه به خاطر مسایل مختلف از جمله اجازۀ رفتن به افغان‌های که خواستار سفر به بیرون از افغانستان اند و نیز رعایت حقوق بشر به ویژه حقوق زنان افزایش یافته است.