سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در جریان نشست سازمان ملل متحد در نیویورک گفته است که فعلاً بحث شناسایی طالبان از سوی جامعه بین‌المللی و یا رفع تحریم طالبان از سوی کشورهای مختلف مطرح روی میز نیست.

صحبت‌های آقای لاوروف در شرایطی مطرح می‌شود طالبان سهیل شاهین را به عنوان نماینده خود برای کرسی افغانستان در سازمان ملل پیشنهاد کرده و اخیراً ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته بود که تماس با کشورهای مختلف برای شناسایی نظام جدید افغانستان آغاز شده است.

به گزارش رویترز، در همین حال از غلام اسحاق‌زی که از حکومت ساقط‌شده افغانستان در سازمان ملل نمایندگی می‌کند، خواسته شده تا اعتبارنامه خود را تمدید کند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در همین حال گفت، تمایل طالبان برای شناسایی بین‌المللی تنها اهرم کشورها است تا طالبان را برای ایجاد یک حکومت جامعه و رعایت حقوق بشر بویژه حقوق زنان در افغانستان زیر فشار بگذارند.

وزارت خارجه روسیه پیش از این گفته بود که سرگئی لاوروف وزیر خارجه و آنتونی بلینکن همتای امریکایی‌اش درباره وضعیت در افغانستان و تماس با قدرت‌های سیاسی به منظور تأمین ثبات و برقراری نظم و قانون در این کشور صحبت کرده است.