وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده است که برای ۲۸۹ کشته و ۲۴۰ زخمی غیرنظامی که توسط نظامیان آن کشور در افغانستان آسیب دیده‌‌اند، حدود یک میلیون دالر غرامت می‌پردازد.

وزارت دفاع آن کشور گزارش داده است که دولت بریتانیا برای کشته‌شده‌گان میانگین دو هزار و ۳۸۰ پوند و برای زخمیان نیز میانگین یک هزار و ۶۵۴ دالر در نظر گرفته است.

هرچند براساس اسناد این وزارت، در میان کشته‌شده‌گان، ۱۶ کودک حضور دارد، اما گفته شده است که با توجه به میانگین سنی افغانستان، رقم واقعی آن به ۸۶ نفر برسد.

شمار بزرگ‌سالان نیز در این بررسی‌ها ۲۰۳ نفر گزارش شده، که ۴۳ نفر آنان را زنان تشکیل می‌دهد.

کم‌سن‌ترین قربانی تحرکات ارتش بریتانیا در افغانستان یک کودک سه ساله بود که در پی شوک ناشی از انفجار هنگام عملیات پاک‌سازی ماین جاسازی شده، جان باخت.

به این ترتیب بریتانیا برای غیرنظامیانی که توسط سربازان آن کشور کشته‌ شده‌اند، ۶۸۸ هزار پوند و برای زخمیان نیز ۳۹۷ هزار پوند می‌پردازد.

این بررسی‌ها توسط یک نهاد خیریه اقدام علیه خشونت نظامی «Action on Violence Military» انجام شده که ۱۸۹ مورد از رویدادهای بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳ را نیز شامل است.

پیش از این بریتانیا برای برخی از قربانیان پول اندکی پرداخت کرده بود.

در ۲۰۰۹ میلادی، بریتانیا به دلیل مرگ یک کودک ۱۰ ساله ۵۸۶ پوند، برای یک زخمی سال ۲۰۰۸ میلادی حدود ۱۰۴ پوند، برای کشته شدن شش خر حدود ۶۶۲ پوند، برای کشته شدن یک سگ ۲۴۰ پوند و برای یک جرثقیل آسیب‌دیده ۸۷۳ پوند، برای آسیب دیدن یک حیوان ۲۴۰ پوند و برای گم شدن یک موبایل ۱۱۰ پوند پرداخت.

این در حالی است که در سال ۲۰۰۸ میلادی، بریتانیا پس از تأیید شدن مرگ‌ومیر و خسارت مالی در ولایت هلمند، برای یک خانواده فقط ۱۰۴ پوند پرداخت کرده بود.

به گفته نهادهای حقوق بشری، بیش‌تر کشته شده‌های ارتش بریتانیا در هلمند ثبت شده است.

در یک رویداد دیگر که در ۲۰۰۹ اتفاق افتاده بود، چهار کودک توسط نیروهای آیساف کشته شدند و یک ماه پس از آن، چهار هزار و ۲۲۳ پوند به عنوان غرامت به آنان پرداخت شد.

گفتنی است که میزان غرامت توسط اصول قانونی بریتانیا پرداخت می‌شود که میزان آسیب و خسارات گذشته و آینده در آن مدنظر گرفته می‌شود.

براساس یک گزارش سازمان ملل متحد، از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۲۰، حدود ۴۰ هزار غیرنظامی تنها در حملات نیروهای افغان و بین‌المللی کشته شده‌اند.

مجموع این کشته شده‌گان از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۰ به حدود ۲۴۵ هزار نفر می‌رسد که به گونه مشخص چهار هزار و ۸۱۵ نفر آن در پی حملات هوایی نیروهای امریکایی کشته شده‌اند.

این در حالی است که براساس آمارها، امریکا از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۹ حدود ۳۸ میلیون دالر را به عنوان غرامت به قربانیانی که در پی حملات نیروهای آن کشور کشته یا زخمی شده‌اند، پرداخت کرده است.