دیده‌بان حقوق بشر و برخی از سازمان‌های حقوق بشری اعلام کرده است که حمله بر غیرنظامیان در افغانستان از جنوری سال ۲۰۲۰ به این‌سو توسط هیأت بین‌المللی بررسی شود.

در اعلامیه دیده‌بان حقوق بشر که روز سه‌شنبه، بیست‌وسوم سنبله نشر شده، آمده است که تسلط سریع طالبان بر افغانستان نگرانی‌ها از تشدید بحران حقوق بشری در این کشور را افزایش داده است و سازمان ملل متحد هیأت حقیقت‌یابی را برای بررسی جنایات جنگی به افغانستان بفرستد.

این نهاد با تأکید بر اقدامات بین‌المللی برای نجات جان مردم افغانستان گفته است که با قدرت گرفتن طالبان، شمار زیادی از روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر مخفی شده‌اند و از ترس کشته شدن تلاش دارند تا کشور را ترک کنند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، در آستانه تهدیدهای روزافزون در افغانستان، هرگونه نظارت توسط سازمان ملل متحد و نماینده‌گی‌های دیپلماتیک در هفته‌های گذشته، مستندهای جاری نقض حقوق بشر و جنایات جنگی احتمالی در یک لحظه حساس، فلج شده است.

دیده‌بان حقوق بشر هم‌چنان تذکر داده است که دولت پیشین افغانستان تحقیقات دیوان کیفری را برای تحقیقات در مورد جنایات جنگی طالبان، مقامات ارتش امریکا و سازمان استخباراتی سی‌آی‌ای و نیروهای امنیتی، به تأخیر انداخت؛ در حالی که کاری از دستش بر‌نمی‌آمد.

این نهاد گفته است، اکنون که طالبان در قدرت هستند، چشم‌انداز پاسخ‌گویی ملی حتا مبهم‌تر نیز شده است؛ چون طالبان هیچ‌گونه تمایلی برای پاسخ‌گو کردن فرماندهان‌شان که مرتکب جنایات متعدد از جمله کشتار غیرنظامیان در بمب‌گذاری‌های انتحاری و مقناطیسی شده‌اند، ندارند.

دیده‌بان حقوق بشر با تأکید بر نقش دیوان کیفری برای بررسی و تأمین عدالت درباره قربانیان جنگ در افغانستان گفته است که کشورهای عضو دادگاه بین‌المللی و کشورهای عضور شورای حقوق بشر سازمن ملل متحد در این راستا قدم بردارند و بر ضرورت پاسخ‌گویی معتبر در مورد جنایات سنگین تأکید کنند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، کارشناسان سازمان ملل، سفیر افغانستان در سازمان ملل و جمعی از سازمان‌های جامعه مدنی ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی با درخواست دیده‌بان حقوق بشر موافقت کرده‌اند.

با این حال، دیده‌بان حقوق بشر گفته است که نادیده گرفتن این درخواست‌های مداوم، خاموش ماندن و منتظر ماندن برای جنایات دیگر قبل از اقدام معنادار، سلب مسوولیت شورای حقوق بشر است؛ چون مردم افغانستان روی این حمایت حساب باز کرده‌اند.