دبیر کل سازمان ملل متحد می‌گوید که در روزهای که افغانستان وارد مرحله جدیدی شده است، عمیق‌تر شدن بحران انسانی و اقتصادی و مختل شدن ارایه خدمات اساسی در این کشور، نگران کننده است.

آنتونیو گوتریش، دبیر کل این سازمان روز سه‌شبنه، نهم سنبله، با نشر بیانیه‌ای، از شدت یافتن بحران انسانی و اقتصادی و نیز سقوط کامل خدمات اساسی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

گوتریش افزوده است که ۱۸ میلیون نفر در افغانستان برای زنده ماندن به کمک‌های بشردوستانه ضرورت دارند.

به گفته دبیر کل سازمان ملل متحد، از هر سه نفر در افغانستان یک نفر نمی‌داند که وعده غذایی بعدی‌اش از کجا خواهد آمد.او هم‌چنان هشدار داده است که مردم هر روز دسترسی به کالاها و خدمات اساسی را از دست می‌دهند و از این بابت فاجعه بشری در راه است.

در همین حال، گوتریش تصریح کرده است که انتظار می‌رود بیش از نیمی از کودکان زیر پنج سال در سال آینده در معرض خطر سوءتغذیه شدید قرار بگیرند.

آنتونیو گوتریش، تأکید کرده است که زنان، کودکان و مردان در افغانستان بیش از هر زمان دیگر به حمایت جامعه بین‌المللی نیاز دارند.

از سویی هم او خاطرنشان کرده است که کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد به مردم افغانستان ادامه پیدا خواهد کرد.

دبیر کل این سازمان گفته است که در سال جاری به هشت میلیون نفر در افغانستان کمک شده است. به گفته او تنها در جریان یک هفته گذشته به ۸۰ هزار خانواده آواره بسته‌های کمکی توزیع شده است.

با این حال، او افزود که هفته آینده، جزئیات فوری‌ نیازهای بشردوستانه و نیازهای مالی را در چهار ماه آینده در یک درخواست سریع برای افغانستان منتشر خواهد کرد.