آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا می‌گوید که گروه طالبان بارها خواسته‌اند که تعزیرات وضع شده بالای رهبران این گروه لغو شود تا آنان بتوانند آزادانه به کشورهای جهان سفر کنند.

وزیر خارجه امریکا، در پاسخ به پرسشی در مورد گزارش تلفات افراد ملکی در اسپین‌بولدک ولایت کندهار گفته که طالبان خواستار رسمیت بین‌المللی استند و این درخواست را مکرراً مطرح کرده‌اند.

آقای بلینکن گفته که هیچ یکی از این درخواست طالبان ممکن نخواهد اگر این گروه تلاش کنند که به زور افغانستان را بگیرند و دست به قساوت‌ بزنند.

هم‌زمان سفارت امریکا و بریتانیا به گونه مشترک خواستار آتش‌بس فوری شدند و گفته‌اند که گروه طالبان ده‌ها غیرنظامی را طی یک سلسله قتل‌های انتقام‌جویانه، قتل عام کرده‌اند که این اقدامات می‌تواند جرایم جنگی محسوب شود.

در اعلامیۀ مشترک سفارت‌های امریکا و بریتانیا آمده است که کشتار غیرنظامیان در سپین بولدک باید مورد بررسی قرار گرفته و آن عده از جنگجویان و فرماندهان طالبان که مرتکب چنین جنایت‌ها شده‌اند، باید پاسخگو باشند.

در بیانه‌ی دیگر این سفارت‌خانه‌ها امدند که شهروندان هزاره در افغانستان همواره مورد کشتار هدفمند گروه طالبان و داعش قرار داشته‌اند.

طرح وضع تحریم علیه اعضای گروه طالبان و نهادهای مرتبط به این گروه در شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۳۷۸ روی دست گرفته شد. در آن زمان گروه طالبان به پناه دادن به اسامه بن لادن رهبر سابق و بنیان‌گذار شبکه القاعده و اعضای این شبکه و حمایت از آن‌ها متهم بود.

هم‌چنین این گروه به نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی و نقض گسترده حقوق زنان و اقلیت‌ها در افغانستان متهم شده بود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطع‌نامه «۱۲۶۷» در ۲۳ میزان ۱۳۷۸ (۱۵ اکتوبر ۱۹۹۹) شماری از اعضای رهبری و فرماندهان طالبانو همین‌طور نهادهای مرتبط به این گروه را مورد تحریم قرار داد.