وزارت معارف اعلام کرد که در پی درگیری‌های اخیر گروه طالبان حدود ۱۷۶ باب مکتب در سراسر کشور تخریب شده‌است.

عطاوالله واحدیار، معین تعلیم و تربیه وزارت معارف، روز دوشنبه، یازدهم اسد، در یک نشست خبری گفت که معارف یک نهاد خدماتی، تعلیمی و غیرسیاسی است و نباید از مکتب‌ها به حیث مراکز نظامی و جنگی استفاده شود.

معین تعلیم و تربیه وزارت معارف افزود که از هیچ مکتبی به حیث مرکز نظامی و سپر نباید استفاده شود.

آقای واحدیار علاوه کرد که دولت افغانستان به کنوانسیون مصونیت مکاتب پیوسته و بر اساس این کنوانسیون حکومت مکلف است که برای مصونیت مکاتب در درگیری‌ها اقدامات لازم را انجام دهد.

او بیان کرد که این وزارت طی نامه‌ای از تمام نهادهای امنیتی خواسته است تا از مکاتب در ساحات جنگی محافظت کنند و این نیروها برای مصونیت مکاتب تعهد سپرده‌اند.

معین تعلیم و تربیه وزارت معارف تصریح کرد که توقع وزارت معارف این است که به مراکز «خودآموزی و خداشناسی» احترام و از آسیب زدن به مراکز تنویر اذهان کودکان کشور جلوگیری شود.

از سویی، واحدیار با تأیید وارد شدن تلفات بر شاگردان مکاتب و معلمان گفت که تا هنوز آمار دقیق از تلفات و نیز تعداد مکاتبی که بسته شده‌اند در اختیار این وزارت قرار ندارد.

پیش از این، نهادهای دولتی اعلام کرده بودند که گروه طالبان دست‌کم ۲۶۰ ساختمان دولتی و عامه را در جریان ماه‌های اخیر تخریب کرده‌اند.

در گذشته هرچند گروه طالبان تعهد کرده‌بودند که دست به تخریب مکاتیب نمی‌زنند اما اکنون به گفته‌ی مقامات دولت، این گروه بیشترین آمار تخریب مکاتیب و ساختمان‌های دولتی را رقم زده‌است.