نشست فوق‌العاده شورای ملی با رییس جمهور غنی در خصوص وضعیت جاری کشور روز دوشنبه، یازدهم اسد در مجلس نماینده‌گان برگزار شد.

محمداشرف غنی رییس جمهوری کشور از اعضای مجلس نماینده خواست تا اتحاد و  اتفاق شد و گفت که اتحاد شرط پیروزی، بقا و دوام دولت افغانستان است. او گفت که به این دلیل خواستار نشست فوق‌العاده شده‌است که نیاز است تا همه یک گفتمان ملی را آغاز کنند.

رییس جمهور گفت که مردم افغانستان در حال حاضر در معرض تجاوز قرار دارند که مبنای آن «فتنه» و ابزار آن «مکر و خدعه» است.

آقای غنی جنگ کنونی «تجاوز» تحمیل شده خواند و گفت، مقابله با متجاوز به اساس حکم خداوند وجبیه جامعه مسلمان و هر فرد مسلمان است.

رییس جمهور گفت که دولت افغانستان برای رسیدن به صلح قربانی بزرگ و نرمش زیادی نشان داده اما گروه طالبان صداقت دولت را کم‌زوری تلقی کرده‌است.

او بیان کرد که اولویت دولت افغانستان رسیدن به صلح پایدار است اما در نیت طالبان فتنه را می بیند «برای کسانی که سفید نمایی می‌کنند و می‌گویند که طالبان تغییر کردند، برای شان تکرار می‌کنم که در طالبان نسبت به گذشته خشن‌تر و مزودورتر شدند.»

آقای غنی تأکید کرد که طالبان بالای جغرافیای وطن هجوم آورد‌ه‌اند و جمهوری افغانستان نتیجه‌گیری کرده‌اند که طالب اعتقادی به صلح پایدار و عادلانه ندارند مگر این‌که وضعیت جنگی تغییر کند تا محاسبه‌ی گمراه کننده‌ی آنان باطل شود «هنوزهم برای طالبان فرصت است که دشمن را کنار بگذارند و دست دوستی بدهند. در عدم همدیگرپذیری نه به آن ها و نه به مردم فایده است.»

آقای غنی وضعیت کنونی را حساس خواند و گفته که همه در معرض یک آزمون کلان ملی قرار دارند و سوال‌های زیادی وجود دارد که باید از پرسیده شود. « آیا با تاریخ چند هزار ساله در برابر یک فتنه اجیر از پا می افتند؟ آیا در برابر گروه خوارج زانو می‌زنند؟ نه نه نه!»

از سوی او تصریح کرد که به رییس جمهور امریکا گفته که به تصمیمش مبنی بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان احترام می‌گذارد اما او می‌دانسته که خروج پیامدهای نیز دارد که باید خطرات مدیریت شود.

رییس جمهور غنی گفت تلاش داریم تا شش ماه وضعیت تغییر کند. او خطاب به نماینده‌گان مجلس گفت: « امروز که در خدمت شما استم ابهام تا حد زیادی رفع شده، استقرار نسبی قوا به وجود آمده و من در خدمت شما استم تا در مورد آینده حرف بزنم، از شما می خواهم شانه بدهید تا باهم برای آینده افغانستان یک آینده روشن را تامین کنیم. از روابط تان استفاده کنید که در کشور یک بسیج ملی به میان بیاید و یک جواب قاطع به دشمن داده شود. یک پلان واضیح برای استقرار در شش ماه آینده آماده شده است و روند عملی سازی این پلان آغاز شده است.»

وی خاطر نشان کرد که تمام آماده‌گی‌ها گرفته شده‌است که در شش ماه آینده، این موج فتنه را دفع شود و کشور به حالت استقرار برسد. به گفته‌ی او عنصر مهم این پلان در کنار نیروهای دولتی، بسیج مردمی است.

او در خصوص تقسم بندی وظایف ارگان‌های دولتی در شش ماه آینده گفت: « ارتش بر اهداف راهبردی تمرکز می‌کنند. پولیس امنیت شهرها و ولسوالی های راهبردی را تامین می‌کند. ریاست امنیت ملی و دفتر شورای امنیت ملی ماموریت بسیج مردمی را به پیش می برند.»

وی تصریح کرد که می‌خواهد وضعیت تغییر کند. غنی گفت: « واضیح می‌گویم که در این شرایط وظیفه من عاطفی شدن و احساسی شدن نیست. مردم از من می‌خواهند که افغانستان را باهم از این آزمون بقا بگذرانیم. تعهد من این است که در مقابل هیچ نیروی ویرانگر زانو نمی زنم. یا در میز مذاکره زانو به زانو می نشینیم یا در میدان جنگ زانوهای شان را می شکنیم. ما انتخاب خود را کرده ایم، طالب و حامیان شان انتخاب خود را کنند.»

هم‌زمان، میر رحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان در این نشست گفت که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان مسوولیت کامل مبارزه با هراس افگنی بین المللی، دفاع ارزش‌ها و قانون اساسی را نیروهای قهرمان امنیتی به عهده گرفتند و شجاعانه برای داشته‌های مادی و معنوی افغانستان دفاع می‌کنند.

آقای رحمانی گفت که از نماینده‌گان مجلس توقع دارد که از هیچ گونه سعی و تلاش برای حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی دریغ نورزند « طالبان باید بدانند که ادامه جنگ بازی باخت باخت است و هیچ برنده ای ندارد.»

رییس مجلس نماینده گان گفت که به نماینده‌گی از شورای ملی از تمام برنامه‌های دولت برای حفظ نظام و جمهوریت حمایت خواهد کرد.

هم‌زمان شورای ملی با نشر اعلامیه مشترک، از نظام جمهوریت، قانون اساسی، آزادی بیان، مشارکت بانوان و نیروهای دولتی اعلام پشتیبانی کردند. در این اعلامیه آمده که اجازه داده نخواهد شد تا دستاوردهای دو دهه پسین از بین برود.

اعضای مجلس نماینده‌گان و سنا تعهد سپردند که در کنار نظامیان کشور می ایستند و برای بهبود وضعیت همکاری می کنند.

در این اعلامیه همچنان بر حمایت از تلاش‌ها برای دستیابی به افغانستان صلح تاکید شده است و از طالبان خواسته شده که به روند صلح بپیوندند.

شورای ملی از سازمان ملل و برخی سازمان‌های دیگر جهانی خواسته که از دولت افغانستان پشتیبانی مالی شان را ادامه دهند و در روند صلح کمک کنند.