مجلس نمایندگان امریکا طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن ۸ هزار ویزه اضافی خاص مهاجرت به افغان‌های که با امریکایی‌ها همکاری کرده‌اند، صادر خواهد شد.

این طرح با ۴۰۷ رأی موافق و ۱۶ رأی مخالف روز پنج‌شنبه، سی‌ویکم سرطان مورد تأیید نماینده‌گان قرار گفته و پس از این، برای به تصویب به مجلس سنایی امریکا فرستاد می‌شود.

طبق این طرح، افغان‌های که با حکومت امریکا و یا ارتش این کشور کار کرده‌اند می‌توانند که از این روند بهره‌مند شوند.

با تأیید این طرح، هشت هزار ویزای دیگر به برنامه مهاجرت ویژه برای شهروندان افغانستان که به ایالات متحده کمک کرده‌اند، اضافه می‌شود و موانع صدور ویزا نیز برداشته خواهد شد.

با اجرایی شدن این طرح، خانواده‌های افرادی که در هنگام همکاری با امریکا جان خود را از دست داده، نیز از مفاد آن بهره‌مند خواهند شد. سازمان‌های غیردولتی امریکا نیز شامل این طرح است.

گزارش شده است که در حال حاضر ۲۶ هزار و ۵۰۰ ویزای ویژه به همکاران محلی نیروهای امریکایی اختصاص داده شده است.

سفارت امریکا در کابل پیش‌تر اعلام کرده بود که طبق دستور جو بایدن، رییس جمهور این کشور، روند انتقال کارمندان محلی و همکاران نیروهای امریکایی از افغانستان را آغاز می‌کند.

طبق اعلام این سفارت، پروازهای افرادی که درخواست‌های ویزه خاص مهاجرت شان از قبل طی مراحل شده است، در هفته آخر ماه جولای آغاز می‌شود.

پس از آغاز روند خروج نیروهای امریکایی از سوی واشنگتن، کاخ سفید زیر فشار قرار گرفت که باید به امنیت و مصونیت کسانی که با امریکا کار کرده‌اند، توجه کند؛ زیرا تصور می‌شود که پس از خروج امریکا آن‌ها در معرض حملات و تهدیدات طالبان قرار بگیرند.

هرچند طالبان اعلام کرده‌اند، کسانی که با خارجی‌ها کار کرده‌اند، تهدیدی متوجه آن‌ها نیست.