وحید عمر، رییس اداره ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست جمهوری با اشاره به افزایش خشونت و درگیری‌ها در کشور می‌گوید که گروه طالبان و القاعده به گونه مشترک عملیات می‌کنند و هنوزهم روابط مستحکم دارند.

آقای عمر، روز دوشنبه، بیست‌ویکم سرطان در صحبت به خبرنگاران گفت: «این رابطه، رابطۀ دو نهاد هم‌فکر، دو نهادی که به خشونت باور دارند، به تهدید باور دارند، به کشتار باور دارند و به تروریزم باور دارند، است و این رابطه در ظاهر اگر نشان داده شود که گسسته، اما در عمل یک عمق کلان دارد و طالب و القاعده یکی استند، یک گونه می‌اندیشند، یگ گونه عمل می‌کنند و یک هدف دارند.»

از سوی، وی افزود طالبان با ذهنیت چند هزار سال قبل وارد میدان شده و بربریت و وحشت را بالای مردم تحت تسلط شان اعمال می‌کنند.

وی تصریح کرد: « حالا زمان آن رسیده است که همه ما به عنوان ارکان یک جامعه متمدن در یک صف واحد مقابل این وحشت و بربریت آنها ایستاده شویم.»

پیش از این نیز، وزیر امور خارجه کشور در نشستی زیر نام «تهدید متحول تروریسم» در مجمع دیپلماسی آنتالیا در ترکیه گفته بود که شبکه القاعده و وابسته‌گان آن در ۱۱ ولایت کشور حضور دارند.

به گفته آقای اتمر، روابط میان گروه‌های تروریستی و شبکه‌های جرمی تولید و قاچاق مواد مخدر، به این گروه‌ها کمک می‌کند تا به آسانی جنگ‌افزار تهیه کنند و به گروه‌های مخرب‌تر و مرگ‌بارتر و مغلق‌تری مبدل شوند.

او گفته بود، شبکه القاعده در افغانستان از قاچاق هیرویین و دیگر مواد مخدر سالانه میلیون‌ها دالر به دست می‌آورد.

طبق توافق‌نامه دوحه، گروه طالبان باید خشونت‌ در افغانستان را کاهش می‌داد و رابطه‌ خود با القاعده را قطع می‌کرد.

لویید استن، وزیر دفاع امریکا، پیش از این اعلام کرده بود که ممکن است القاعده تا دو سال دیگر از افغانستان دوباره فعال شود.

رییس اداره ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست جمهوری در حالی از روابط مستحکم طالبان و القاعده سخن می‌زند که نابودی این گروه یکی از اهداف حضور امریکا در افغانستان گفته شده بود. اکنون اما قرار است، مأموریت نظامی امریکا در سی‌ویکم اگوست به پایان برسد.