سفارت امریکا در کابل اعلام کرده است که روند صدور و طی مراحل ویزای ویژه مهاجرت به افغان‌ها را آغاز کرده است، اما روند صدور ویزای غیرمهاجرتی به دلیل شیوع ویروس کرونا هم‌چنان در حالت تعلیق قرار دارد.

سفارت امریکا در کابل در اعلامیه‌ای گفته است که در مرحله‌ نخست به درخواست متقاضیانی رسیدگی می‌شود که مصاحبه‌های‌شان به‌خاطر جلوگیری از خطر ابتلا به ویروس کرونا به تعویق افتاده بود.

طبق اعلام سفارت آمریکا، بخش قونسلی سفارت ایالات متحده‌ امریکا در هماهنگی با مرکز ملی صدور ویزا، زمان‌بندی قرارهای جدید ویزای مهاجرت را برای متقاضیانی‌که اسنادشان را کامل کرده‌اند، تنظیم می‌کند و قادر به انجام قرارهای فوری نخواهد بود.

گفته شده‌است که با توجه به اقدامات جاری جهت کاهش شیوع ویروس کرونا، قرارهای مرتبط با ویزا کم‌تر خواهد بود. این سفارت در عین حال گفته است که به‌منظور از سرگیری مصاحبه‌ها برای صدور ویزا، صحت و امنیت متقاضیان و کارکنان در اولویت نخست بخش قنسولی قرار دارد.

سفارت امریکا در کابل گفته که ممکن است متقاضیان ویزا در آینده نیز با لغو و یا حالت تعلیق قرار ملاقات‌ها مواجه شوند.

از سوی، راس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا در کابل، روز دوشنبه، بسیت‌ویکم سرطان، در رشته‌تویتی نوشته است امریکا که ویزای ویژه‌ مهاجرت کمک کرده است که بیش از 15 هزار شهروند افغانستان که با ایمان‌داری به ایالات متحده‌ امریکا خدمت کرده‌اند، به آن کشور نقل مکان کنند.

ویلسن نوشته است که از ماه اپریل تا کنون بیش از 1600 نفر همراه با فامیل‌های خود مصاحبه را سپری کرده‌اند.

روند صدور ویزای اقامت به امریکا که به‌دلیل احکام مهاجرتی دونالد ترمپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا متوقف شده بود، در ماه فبروری سال جاری میلادی با آغاز به کار جو بایدن بع‌عنوان چهل‌وششمین رییس‌جمهور امریکا از سر گرفته شد، اما به‌دلیل جلوگیری از شیوع کرونا دوباره متوقف شد.

ویزای ویژه مهاجرت به امریکا برای آن‌عده از شهروندان افغان که قبلا با نیروهای امریکایی و یا دیگر شهروندان امریکایی در افغانستان کار کرده‌اند و در حال حاضر زندگی‌شان با خطر روبه‌رو است، صادر می‌شود.