سخنگوی عمومی نهادهای امنیتی می‌گوید که نیروهای امنیتی و دفاعی در جریان 5 روز گذشته ولسوالی‌های علی‌آباد کندز، یفتل پایان بدخشان، ادرسکن هرات و ارغنداب کندهار را دوباره از طالبان پس گرفتند.

اجمل عمر شینواری، سخنگوی عمومی نهادهای امنیتی، روز یک‌شنبه، بیستم سرطان، در یک نشست خبری اعلام کرد که از روز چهارشنبه هفته گذشته به این سو، 124 حمله از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی در 25 ولایت کشور بالای گروه طالبان انجام شده‌است.

به گفته‌ی آقای شینواری در جریان این حمله‌ها حدود یک هزار و ۱۷۷ طالب کشته و ۶۵۱ طالب دیگر زخمی شده‌اند.

طبق اعلام شینواری، گروه طالبان در این مدت چهار غیرنظامی را کشته‌اند و شش غیرنظامی دیگر را زخمی کرده و نیز یک مکتب را آتش زده‌اند.

او گفت که نیروهای امنیتی برای اجرای عملیات تهاجمی و پاک‌سازی ساحاتی که با تهدید بلند یا حالت اضطرار مواجه است، آماده‌گی کامل دارد؛ اما به دلیل احتمال تلفات غیرنظامیان و تأسیسات عامه، اجرای عملیات را به تأخیر انداخته‌اند.

او تصریح کرد: «طالبان از افراد ملکی و مساجد به حیث سپر استفاده می‌کنند. از این رو نمی‌شود که حملات هوایی و توپ‌خانه‌ای انجام بدهیم.»

آقای شینواری خاطرنشان کرد که گروه طالبان توانایی جنگ متقابل با نیروهای امنیتی را ندارد و این گروه با سپر قرار دادن افراد ملکی و خانه‌های مسکونی به هیچ اصول جنگی و حقوق بشری پابند نیستند.

از سویی دیگر، شینواری از بین رفتن چرخ‌بال‌ها در کندز، ادعای همکاری فرمانده پولیس بغلان با طالبان و تسلط طالبان بر ۸۵ درصد خاک افغانستان را تکذیب کرد.

سخنگوی عمومی نهادهای امنیتی در حالی از بازپسگیری چهار ولسوالی در چهار روز گذشته خبر می‌دهد که جنگ در بسیاری از ولایات جریان دارد.

طالبان ادعا دارند که کنترول دستکم صد ولسوالی را در جریان دو ماه گذشته در اختیار گرفتند.

نیروهای دولتی پیش از این نیز، کنترول دستکم چهارده ولسوالی را دوباره از طالبان گرفته بودند.

حنیف اتمر، وزیر امور خارجه چندی پیش اعلام کرد که حدود 80 ولسوالی بدست گروه طالبان سقوط کرده‌است.