وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‎های شانگ‌های قرار است در نشست آینده این سازمان در مورد پیش‌نویس همکاری‌های اقتصادی و اجتماعی با افغانستان، بحث و گفت‌وگو کنند.

در این نشست در مورد امکان بازسازی و توسعه تأسیسات ساخته شده توسط روسیه در افغانستان نیز گفتگو می‌شود.

نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور سازمان همکاری‌های شانگهای گفته که کشورهای عضو  شانگهای پروژه‌های اقتصادی مشترک برای همکاری با افغانستان روی دست دارند.

بختیار خاکیموف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور سازمان همکاری‌های شانگهای، به خبرگزاری تاس روسی گفته است که پروژه‌های دو جانبه مختلف توسط روسیه، چین، هند، ازوبیکستان و سایر کشورهای عضو این سازمان در حال اجرا است.

خاکیموف گفته است: «در قالب سازمان همکاری‌های شانگهای، ما قصد داریم در مورد یک طرح ابتکاری دیگر از سوی اوزبیکستان بحث کنیم که پیش‌نویس همکاری مشترک برای کمک به بازسازی اجتماعی و اقتصادی افغانستان است».

خاکمیوف با اشاره به ۱۶۰ تأسیسات قدیمی ساخته شده توسط این کشور در افغانستان گفته است که ایده بازسازی و توسعه این تأسیسات در میان کشورهای عضو شانگهای وجود دارد.

خاکیموف افزوده که از ایده همکاری‌های اقتصادی و اجتماعی با افغانستان و نیز بازسازی تأسیسات قدیمی ساخت روسیه در این کشور باید حمایت شود.

این نشست در دوشنبه تاجیکستان برگزار می‌شود و تاجیکستان ریاست این اجلاس را بر عهده دارد. اجلاس قبلی را ولادیمیر پوتین ریاست کرد.

محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه، به نماینده‌گی از افغانستان در این نشست شرکت کند.

روسیه و چین از بازی‌گران اصلی این این نشست است.

سابقه پایه گذاری سازمان همکاری شانگهای به اجلاس سال 1996 سران کشورهای روسیه، چین، تاجیکستان، قزاقستان و قیرقیزستان در شانگهای باز می‌گردد که معاهده ای را برای «تعمیق اعتماد نظامی در مرزهای منطقه» امضا کرده و نهادی موسوم به گروه پنج را تاسیس کردند.

با قبول عضویت ازبکستان در سال 2001، این گروه نام خود را به سازمان همکاری شانگهای تغییر داد.

سازمان همکاریهای شانگهای اهداف خود را همکاری‌های امنیتی در آسیای میانه از جمله در زمینه مبارزه با تروریسم، جنبش های جدایی طلبانه و افراط گرایی مذهبی اعلام داشته است.

سازمان همکاری شانگهای همچنین گسترش همکاری های اقتصادی و مبادلات فرهنگی را از جمله هدف های خود اعلام کرده است.