مقامات امنیتی بنگلادیش می‌گویند که در جریان آتش‌سوزی اخیر در یک فابریکه در حومه‌ی شهر داکه پایتخت بنگلادیش، 52 تن کشته شدند.

جیدال علم، آمر پولیس منطقه نارایانگانج  به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته که آنان هشت تن را به اتهام قتل در ارتباط با این آتش‌سوزی بازداشت کردند.

اسدوزمان خان، وزیر امور داخله بنگلادیش گفته، که در بین افرادی که بازداشت شده‌اند، مدیر عامل شرکت ساجیب گروپ که مالک این فابریکه است نیز شامل می‌باشد.

وزیر امور داخله بنگلادش این رویداد را «قتل» خوانده و تأکید کرده‌است که عاملان آن مجازات خواهند شد.

محکمه شهر داکه اجازه داد تا هر هشت فرد مظنون در این رویداد، برای ادامه تحقیقات چهار روز دیگر در توقیف پولیس، باقی بمانند.

بنگلادیش دارای سابقه غم‌انگیز مصیبت‌های صنعتی، از جمله آتش‌سوزی در فابریکه‌ها و کشته شدن کارگران گیرمانده در این فابریکه‌هاست.

در همچو موارد مشابه، مالکان فابریکه‌ها به دلیل سهل‌انگاری با اتهام‌های قتل عمدی روبرو شده‌اند، زیرا قفل کردن فابریکه‌ها هنگام کار و در ساعت‌های تولیدی، غیرقانونی است.

در سال ۲۰۱۲ میلادی ۱۱۷ کارگر در پشت دروازه‌های خروجی قفل شده در یک فابریکۀ تولید پوشاک در شهر داکه گیرمانده و جان‌های‌شان را از دست دادند.

فقط یک سال بعد از این رویداد، بنگلادیش شاهد فرو ریختن یک فابریکه دیگر تولید پوشاک و کشته شدن بیش از ۱،۱۰۰ کارگر بود که بدترین فاجعه صنعتی در آن کشور محسوب می‌شود.

بعد از این فاجعه که در سال ۲۰۱۳ میلادی اتفاق افتاد، بنگلادیش قوانین سختگیرانه‌ای را برای صنعت پوشاک تدوین کرد، اما تا اکنون بسیاری از بخش‌های دیگر صنعتی این کشور نتوانسته اند معیارهای ایمنی را مراعات کنند و مصیبت‌های صنعتی در بنگلادیش همچنان ادامه دارد.

در ماه فبروری سال ۲۰۱۹ میلادی در یک منطقه‌ای با قدامت تاریخی ۴۰۰ ساله‌ای مملو از آپارتمان‌های رهایشی، مغازه‌ها و گدام‌ها در قدیمی‌ترین بخش شهر داکه، آتش سوزی صورت گرفت و منجر به کشته شدن حداقل ۶۷ تن شد.