پس از جدال‌های تماشای در مراحل قبلی بازی‌های جام ملت‌های اروپا، قرار است، بیستم سرطان، راس ساعت یازده و سی شب به وقت کابل، انگلیس و ایتالیا در فینال مسابقات یورو 2020 در ورزشگاه ومبلی لندن رو در روی هم قرار گیرند.

ایتالیایی‌های هیچ کاستی از خود در این دور مسابقات یورو 2020  نشان نداده‌اند اما ظاهرا تنها گزینه‌ی که بخت این تیم برای قهرمانی را نسبت به انگلیسی‌ها کم‌تر می‌کند، امتیاز میزبانی انگلیسی‌هاست.

استادیوم ومبلی برای مسابقه فینال نیز از تمام ظرفیت خود استفاده نخواهد کرد. در حال حاضر قرار است همانند مسابقات نیمه نهایی، 60 هزار هوادار برای تماشای مسابقه فینال به ورزشگاه راه پیدا کنند و در حال حاضر دولت انگلیس برنامه ای برای افزایش ظرفیت ندارد.

حداکثر هزار هوادار ایتالیا اجازه سفر به لندن برای تماشای مسابقه را خواهند داشت. ایتالیایی ها اجازه دارند با سفرهای برنامه ریزی شده چارتر به انگلیس بیایند و تمام هواداران ایتالیایی باید در قسمت مشخص شده ورزشگاه بنشینند.

تماشاگران ایتالیایی تنها اجازه دارند 12 ساعت در انگلیس بمانند و هنگام برگشت نیز باید 5 روز در قرنطینه باشند و بعد از قرنطینه تست کرونا بدهند.

به اساس گزارش‌ها، هیچ بلیتی برای خرید باقی نمانده است. در حال حاضر بلیت تماشای مسابقه مثل طلا نایاب است و در بازار سیاه بلیت ها با قیمت 15 هزار پوند به فروش می رسد.

هر کس که جزو 60 هزار تماشاگر این مسابقه خواهد بود، شانس فوق العاده ای داشته که توانسته بلیت مسابقه فینال را به دست بیاورد.

بیرون کویپرس هلندی دیدار فینال را سوت خواهد زد. آخرین باری که دو تیم مقابل هم قرار گرفتند جام جهانی 2014 بود که در آن دیدار هم کویپرس داور مسابقه بود و انگلیس با نتیجه دو بر یک مقابل ایتالیا شکست خورد. کویپرس دو بازی مرحله گروهی دانمارک- بلژیک و اسلواکی-اسپانیا را سوت زده است و در یک چهارم نهایی نیز داور دیدار چک و دانمارک بود. این داور همچنین داور چهارم دیدار انگلیس- کرواسی در مرحله گروهی نیز بود.

ساندر فن روکل و اروین زینسترا هر دو از هلند، کمک داورهای کویپرس خواهند بود و کارلوس دلسرو گرانده از اسپانیا نیز داور چهارم است. باستین دانکرت از آلمان نیز داور کمک داور ویدیویی است.

علاوه بر جام قهرمانی مسابقات، تیم برنده  40 مدال طلا دریافت می کند و تیم دوم نیز 40 مدال نقره می گیرد. همچنین پلاک یادبودی نیز به هر دو تیم داده خواهد شد.

این دهمین حضور ایتالیا در فینال یک تورنمنت معتبر است(6 جام جهانی و 4 یورو). تنها آلمان با 14 حضور در فینال ها در میان تیم های اروپایی آماری بهتر دارد.

ایتالیا در 1968 قهرمان یورو شده اما در 2000 و 2012 در فینال های یورو شکست خورده است.

این اولین حضور انگلیس در فینال یورو است. ضمن این که اولین حضور سه شیرها در فینالی معتبر بعد از فینال جام جهانی 1966 به حساب می آید. این بیشترین فاصله رسیدن به یک فینال در میان تیم های اروپایی است.

انگلیس در حالی به فینال رسیده که میزبان مسابقه پایانی نیز هست. این برای یازدهمین بار است که تیم کشور میزبان به فینال می رسد. در دو بار قبلی پرتغال در یورو 2004 و فرانسه در یورو 2016، میزبان در فینال شکست خورده است.

ایتالیایی ها هیچوقت در یک تورنمنت معتبر به انگلیس نباخته اند و سه برد و یک تساوی را به ثبت رسانده اند.

انگلیس تنها دو بازی از 14 تقابل آخر خود با ایتالیا را برده که هر دو بازی، دیداری دوستانه بوده است. آخرین برد سه شیرها به سال 2013 برمی گردد.

ایتالیا در 33 بازی اخیر خود بی شکست بوده و در حالی 86 گل زده که تنها 10 گل دریافت کرده است. این طولانی ترین روند بی شکستی تاریخ ایتالیا است.

انگلیس در 15 دیدار از 17 مسابقه اخیر خود در ومبلی برنده بوده  و 46 گل زده و 5 گل خورده است.

انگلیس در 12 بازی اخیر خود بی شکست بوده و 10 کلین شیت داشته است. آنها در این دوازده بازی تنها دو گل خورده اند. سه شیرها در یورو و تا فینال تنها یک بار دروازه خود را باز شده دیدند.

مسیر انگلیس تا فینال از برد یک صفر برابر کرواسی شروع شد و با یک درهم کوبیدن اوکراین با نتیجه 4 بر هیچ در نیمه نهایی به مصاف دانمارک رفت و با نتیجه دو یک خود را به فینال رساند.

ایتالیا که کار را خوب شروع کرده بود اما در نیمه نهایی با اسپانیا به مشکل خورد و توانست در ضربات پنالتی فرصت حضور در فینال را پیدا کند.

با آمار و ارقام گفته شده، اکنون دیده شود که شب فتبالی اروپایی به نفع کدام تیم کلید خواهد خورد؟