نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید که اسلام‌آباد از هیچ طرف جنگ در افغانستان حمایت نمی‌کند، بلکه تنها دولتی را مورد حمایت قرار می‌دهد که مردم، آنرا انتخاب کرده‌باشند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان روز چهارشنبه، نهم سرطان در پارلمان این کشور، با اشاره به وضعیت کنونی افغانستان گفته که در شرایط کنونی پاکستان نیز زمان سختی را در پیش‌رو دارد.

روزنامه «دان» چاپ پاکستان با نشر این صحبت‌ها به نقل از نخست‌وزیر پاکستان نگاشته که آقای خان از این‌که امریکا راه‌حل سیاسی را برای پایان جنگ افغانستان انتخاب کرده‌، قدردانی نموده اما گفته که امریکا باید زودتر این موضوع را تشخیص می‌داد و روند خروج نیروهایش را آغاز می‌کرد.

عمران خان تصریح کرده است که مردم افغانستان هرگز دخالت خارجی‌ها را در امور کشورشان قبول نمی‌کنند.

وی خاطر‌نشان کرد که امریکا پس از آن‌که تصمیم خروج نیروهایش از افغانستان را گرفته، از پاکستان خواسته که طالبان را به گفتگو وادار کند.

عمران اما تصریح کرد که پاکستان چه فشاری می‌تواند داشته باشد؛ جز این‌که به طالبان بگوید که اگر راه حل نظامی را در پیش گیرند، جنگ داخلی به وجود خواهد آمد.

با این همه اما عمران خان از سیاست‌های گذشته پاکستان که منجر به پیوستن این کشور به جنگ امریکا علیه هراس‌افگنی شد، نیز انتقاد کرده‌است.

او افزوده است، با آن‌ همه فداکاری‌های که پاکستان در جنگ با تروریسم کرده است، سرزنش شده و از سوی امریکا منافق عنوان شده‌است.

نخست‌وزیر پاکستان افزود است که امریکا در ۲۰ سال حضورش در افغانستان نتوانسته که در جنگ پیروز شود و اکنون چگونه می‌تواند از داخل خاک پاکستان این جنگ را ببرد.

نخست‌وزیر پاکستان درحالی از عدم حمایت اسلام‌آباد از طرف‌های درگیر جنگ افغانستان سخن می‌زند که دولت افغانستان این کشور را به حمایت مستقیم طالبان متهم می‌کند.
پیش‌تر،‌ وحید عمر، رئیس اداره ارتباطات عامه و استراتژیک ریاست جمهوری گفته بود که پاکستان بر علاوه‌ی دیگر حمایت‌ها از گروه طالبان، دستگاه‌های تبلیغاتی این گروه را نیز حمایت و رهبری می‌کند.