منابع محلی در ولایت فاریاب تأیید می‌کنند که شب گذشته در پی کمین جنگ‌جویان وابسته به گروه طالبان در ولسوالی دولت‌آباد این ولایت دست‌کم بیست و سه تن از نیروهای کماندوی کشته شده‌اند.

فوزیه رووفی، نماینده مردم فاریاب در مجلس نمایندگان به خامه پرس گفت که این رویداد شب گذشته (چهارشنبه، 26 جوزا) در مرکز ولسوالی دولت‌آباد رخ داده است.

براساس گفته‌های خانم رووفی «23 تن از نیروی‌های تازه نفس کماندو روز گذشته برای پاکسازی ولسوالی دولت‌آباد از وجود طالبان به این ولسوالی آمده بودند که در یک کمین این گروه کشته شدند.»

وی در ادامه بیان داشت: «این نیروهای تازه نفس هنگامی‌که به ولسوالی دولت‌آباد می‌رسند در یک سرای داخل می‌شوند و آن سرای از سه طرف توسط جنگ‌جویان طالبان محاصره می‌شوند که در نتیجه تمامی این نیروها بشمول سهراب عظیمی، پسر جنرال ظاهر عظیمی، سخن‌گوی پیشین وزارت دفاع ملی کشته می‌شوند.»

این عضو مجلس نمایندگان می‌گوید، یکی از دلایل کشته شدن این نیروها نرسیدن کمک‌های هوایی بود. وی گفت «زمانی‌که آنان توسط طالبان محاصر می‌شوند از ما خواهان کمک هوای شدند. اما این کمک به دلیل نبود چرخبال‌های ارتش صورت نگرفت.»

این عضو مجلس هم‌چنان بیان داشت که جنگ در ولسوالی دولت‌آباد ولایت فاریاب تشدید گرفته است و اگر دولت توجه نکند طالبان فاجعه خلق خواهند کرد.

در عین حال آق محمد نوری، یک عضو شورای ولایتی فاریاب در صحبت با خامه پرس گفت که چند نفر دیگر نیز از سایر بخش‌های نیروهای امنیتی و دفاعی در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

این عضو شورای ولایت فاریاب تاکید کرد، شماری از نیروهای دولتی به‌شمول کماندوهای ارتش در ولسوالی دولت‌آباد توسط جنگ‌جویان طالبان اسیر شده‌اند.

وی گفت که اکنون کنترل این ولسوالی به‌دست گروه طالبان است.

ازسوی هم قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفته است که در نتیجه‌ی درگیری‌های میان نظامیان دولتی با طالبان و ضربات هوایی بر مواضع و تجمعات این گروه در ولسوالی‌های دولت‌آباد و شیرین‌تگاب و ، ۴۵ جنگ‌جو کشته و ۶۷ جنگ‌جوی دیگر زخمی شده‌اند.

گفتنی است که ولسوالی دولت‌آباد دومین ولسوالی فاریاب است که طی ماه جاری به‌دست گروه طالبان سقوط می‌کند. ولسوالی قیصار در ۲۶ کیلومتری شهر میمنه مرکز این ولایت در اوایل ماه جاری تحت کنترل طالبان درآمده بود.