۴۰ روز پس از حمله‌ی مرگبار بر مکتب سیدالشهدا در منطقه دشت‌برچی از مربوطات ناحیه سیزدهم شهر کابل اکنون خانواده‌های قربانیان این حمله از نهادهای معتبر بین‌المللی خواستند که عاملان این رویداد را شناسایی و به این پرونده رسیدگی کنند.

در پی حمله موتر بمب‌گذاری‌شده در روز شنبه(۱۸ ثور) سال جاری در مقابل مکتب سیدالشهدا در غرب کابل، 8۵ نفر اغلب دانش‌آموزان دختر جان باختند و بیش از ۱۵۱ تن دیگر زخمی شدند.

خانواده‌های قربانیان امروز (پنج‌شنبه، 27 جوزا) در یک نشست خبری در کابل گفتند، از آن‌جایی ‌که عاملان این حمله تاکنون شناسایی و بازداشت نشده‌اند، نهادهای بین‌المللی باید این حادثه را بررسی و به پرونده آن رسیده‌گی کنند. آنان این حمله را ناقض تمامی قوانین بین‌المللی و ارزش‌های اسلامی خوانده‌اند.

آنان در این نشست خبری با صدور یک قطع‌نامه‌ حملات هدف‌مند بر جامعه هزاره‌ها و شیعه را نکوهش کردند و آن را نگران کننده خواندند. خانواده قربانیان می‌گویند که این‌گونه حملات به‌هدف بازداشتن دختران از حق حیات، آموزش و پیشرفت صورت می‌گیرد.

خانواده قربانیان از نهادهای حقوق بشری، سازمان ملل و اتحادیه اروپا خواستند که برای جلوگیری از کشتار هزاره‌ها، این حملات را به عنوان مصداق نسل‌کشی به رسمیت بشناسند.

خانواده‌های قربانیان تاکید می‌کنند، حکومت باید تدابیر ویژه امنیتی در غرب کابل اتخاذ کند. طرحی که معاونت دوم ریاست جمهوری در مشورت با مردم تهیه کرده، باید تطبیق شود.

بازماندگان حمله بر مکتب سیدالشهدا از حکومت خواستند که تدابیر لازم امنیتی برای جلوگیری از وقوع حمله‌ی دوباره بر این مکتب را نیز روی‌دست گیرند.

در این قطع‌نامه آمده‌است که سرنوشت شکریه، دانش‌آموز مکتب سیدالشهدا که از زمان حمله بر این مکتب تاکنون لادرک است، مشخص کند و به نگرانی خانواده‌ی او نقطه پایان بگذارند.

خانواده‌های قربانیان هم‌چنان از حکومت خواسته‌اند که برای ارج‌گذاری به «شهدای» اخیر ولایت‌ها کابل و لوگر، مراکز آموزشی و تحصیلات عالی یک بنای یاد‌بود اعمار و روز هژدهم ثور را به نام «شهدای معارف» در تقویم کشور درج کند.

در این قطع‌نامه خانواده‌های قربانیان گفته‌اند که در پی حمله بر مکتب سیدالشهدا بیش‌تر دانش‌آموزان به مشکلات روحی و عقلی روبه‌رو شده‌اند، از این رو وزارت صحت عامه و نهادهای خیریه باید در تداوی آنان همکاری کنند.

خانواده‌های قربانیان این حمله از دولت افغانستان خواستند که به کمبودی ۱۹۰ آموزگار در این مکتب هم رسیدگی کند. آنان تأکید کردند که این خواست‌شان بر اساس نیاز این مکتب است، نه کدام امتیازطلبی.

این حمله با واکنش‌های داخلی و خارجی به همراه بود.

رئیس جمهور پس از این انفجار طالبان را مسوول آن دانست. وی این اقدام را ضد  انسانی دانست و آن را محکوم کرد.

شماری از نهادهای بین‌المللی در کابل حمله به مکتب دخترانه سیدالشهدا را به شدت محکوم کردند.

دفتر هیأت سازمان ملل متحد در کابل این حمله را اقدام وحشیانه خواند و آن را محکوم کرد.

نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان هم در توئیتی، هدف قرار دادن مدرسه دخترانه را  ناجوانمردانه، زشت و حمله به آینده افغانستان خواند.

سفارت انگلیستان در کابل نیز در توئیتی با محکوم کردن حمله نوشته است خشونت ها پیش از کشته شدن تعداد بیشتر کودکان بی گناه باید متوقف شود.

به دنبال این واکنش‌ها و هم‌چنان پس از حمله بر مکتب سیدالشهدا و چندین حمله‌ی دیگر در غرب کابل، شماری از کابران شبکه‌های در اعتراض به کشتار هدفمند هزاره‌ها کارزاری زیر نام (StopHazaraGenocide#) راه‌اندازی کردند، آنان از جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری خواستار توقف کشتار سیستماتیک هزاره‌ها شده بودند. آنان از این نهادها خواسته بودند که کشتار هزاره‌ها را در افغانستان به عنوان «نسل‌کشی» به رسیمت بشناسند.