معاون شورای عالی مصالحهٔ ملی کشور در واکنش به مقرری محمد داوود به‌حیث والی جدید ولایت فاریاب گفته‌است که :«من به عنوان یکی از باشنده‌گان شمال کشور هیچگونه نشانه‌یی برای موثریت در تعیین یک شخصی که کوچکترین بلدیت قبلی در مورد آن ولایت را ندارد و برویت یک تصمیم سیاسی توظیف می‌گردد، نمیبینم.»

داکتر بابر فرهمند، معاون شورای عالی مصالحهٔ ملی امروز ( جمعه، ۳ ثور) در صفحهٔ کاربری فیسبوکش از ارگ ریاست جمهوری مبنی بر تعیین محمد داوود به‌حیث والی جدید فاریاب انتقاد کرده‌است.

آقای فرهمند افزوده‌است که نظام جمهوریت، تصامیم بزرگ و مرتبط به سرنوشت ملت را، بر اساس اراده مردم اتخاذ می‌کند.

به گفتهٔ وی :«جمهوریت واقعی در مورد تعیین سرنوشت باشنده‌گان یک ولایت حداقل از بزرگان آن قوم، از نماینده‌گان ملت ویا از خبره‌گان آگاه در امور آن ولایت مشوره می‌گیرد. در چنین یک شرایط حساس امنیتی و تاریخی تغییرات بدون مشوره این‌چنینی کمر جمهوری خواهان را می‌شکند. »

او در ادامه نوشته است که حفظ جمهوریت نیاز به اجماع ملی و اتحاد واقعی دارد. اما دیده می‌شود که ارگ ریاست جمهوری با شعار مردم‌سالاری در پی تحکیم دیکتاتوری است.

معاون شورای عالی مصالحهد ملی می گوید که ملت فاریاب و تمام مردم شمال افغانستان بیداری کامل خود را دارد و به هر قیمت از ساحه مسئولیت خود دفاع می‌کند و در قبال تعیین سرنوشت خود بی تفاوت مانده نمی‌تواند.

این در حالی‌ست که اداره مستقل ارگان‌های محلی اعلام کرده است که براساس پیشنهاد این اداره و منظوری رییس‌جمهور اشرف غنی، محمد داوود به‌حیث والی جدید ولایت فاریاب تعیین شده است.

پیش از این نقیب‌الله فایق به‌عنوان والی فاریاب کار می‌کرد.