تصویر آرشیف

مقام‌های محلی ولایت هرات می‌گویند که ۳۵ تن از زندانی‌های مسترد شده افغانستان از ایران، پس از بررسی پروند‌ه‌های آنان آزاد شدند.

بر اساس تفاهم‌نامه مبادله زندانیان میان ایران و افغانستان، مقام‌های ایرانی حدود یک ماه پیش ۶۰۹ زندانی افغانستان را به مقام‌های محلی ولایت هرات سپردند.

به گفته مسئولان محلی ولایت هرات، با در نظرداشت قوانین کشور، مدت حبس این ۳۵ زندانی مسترد شده کافی دانسته شده و از بند رها شدند.

این مقام‌ها گفته‌اند که روند بررسی پرونده سایر زندانیان تبادله شده با ایران ادامه دارد و بر اساس قوانین نافذه کشور، در مدت حبس آن‌ها تعدیل خواهد شد.

محمدشریف فانی، رئیس دادگاه استیناف ولایت هرات به رسانه‌ها گفته است که اکثر این زندانی‌ها به جرم انتقال مواد مخدر در ایران زندانی بودند و بر اساس تفاهم‌نامه مبادله زندانیان میان دو کشور، تبادله شدند.

به گفته وی، افراد رها شده شامل ۲۲ مرد و ۱۳ زن می‌شوند که پس از بررسی پرونده‌های آنان از بند آزاد شدند.

نصیراحمد بهیر، سرپرست ریاست دادستانی استیناف ولایت هرات نیز گفته که از میان ۶۰۹ زندانی مسترد شده از ایران، پرونده ۳۶۰ تن آن‌ها به دادگاه هرات فرستاده شده و برخی از آنان پس از بررسی زمان حبس‌شان از بند رها شدند.

وی علاوه کرد که در گام نخست پرونده ۴۰ تن آنان مورد بررسی قرار گرفت که از این میان ۳۵ تن‌شان رها شدند و بقیه آنان باید مدت حبس خود را سپری کنند.

از سوی‌هم امرالله نورزی، رئیس زندان مرکزی ولایت هرات می‌گوید که نهادهای عدلی و قضایی این ولایت باید تکلیف این زندانی‌ها را مشحص کند.

 به گفته او، زندان مرکزی هرات، ظرفیت نگهداری یک هزار و ۵۰۰ زندانی را دارد، اما در حال حاضر حدود چهار هزار زندانی در آن نگهداری می‌شوند.

گفتنی است که براساس تفاهم‌نامه مبادله زندانیان میان ایران و افغانستان تاکنون ۶۰۹ زندانی افغانستان از ایران به کشور مسترد شده و قرار است در آینده نیز حدود پنج هزار زندانی افغان از ایران منتقل شوند.