سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان تا اول ماه می به لحاظ لجستیکی دشوار است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در یک نشست خبری گفته است که رئیس‌جمهور بایدن نیز قبلا به این مسئله پرداخته و موفقش را اعلام کرده است.

وی علاوه کرده که در حال حاضر آقای بایدن به مشوره داخلی با تیم شورای امنیت ملی، مشاوران و نیز شرکا و متحدان خود ادامه می‌دهد.

این در حال است که رئیس‌جمهور آمریکا در نخستین نشست خبری خود در کاخ سفید پس از گرفتن سکان قدرت در این کشور، گفته بود که خروج سربازان آمریکایی از افغانستان تا اول ماه می از نظر فنی دشوار است.

او در عین حال تاکید کرده بود که ایالات متحده قصد حضور طولانی مدت در افغانستان را ندارد و به زودترین فرصت این کشور را ترک خواهد کرد.

از سوی هم نهادهای استخباراتی آمریکا به دولت آقای بایدن هشدار داده بودند که اگر نیروهای خارجی بدون حصول توافق سیاسی افغانستان را ترک کنند، جنگ‌جویان گروه طالبان ممکن است در مدت دو تا سه سال آینده بر این کشور حاکم شوند.

در همین حال دفتر شورای امنیت ملی کشور در واکنش به این سخنان جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، گفته بود که توافق‌نامه صلح واشنگتن با گروه طالبان فقط سبب مصونیت خارجی‌ها شده و شهروندان افغانستان همچنان در معرض کشتار تروریزم قرار دارند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور گفته بود که طالبان نسبت به گذشته هیچ تغییری نکرده و همچنان یگ گروه وحشی است که فقط به فکر تصاحب قدرت هستند.

آقای محب علاوه کرده بود: «طالبان پس از توافق‌نامه دوحه با آمریکا نیز جنگ و خشونت را علیه افغان‌ها ادامه دادند و این بار به بهانه عدم خروج نیروهای خارجی در ماه می به جنگ‌شان علیه افغان‌ها ادامه می‌دهند.»

طالبان نیز گفته‌اند که اگر تمام نیروهای خارجی بر اساس توافق‌نامه صلح دوحه در زمان تعیین شده آن از افغانستان خارج نشوند، دست به مبارزات مسلحانه خواهد زد.

بر اساس توافق‌نامه صلح ایالات متحده آمریکا با گروه طالبان در دوحه، تمام نیروهای خارجی باید تا اول ماه می افغانستان را به گونه کامل ترک کنند.