تصویر آرشیف

وزارت امور خارجه کشور می‌گوید که علما و دانشمندان اهل تسنن و تشیع جامعه مهاجر و انصار شهر مشهد ایران، از بر قراری آتش‌بس و قطع جنگ در افغانستان حمایت کردند.

این وزارت بانشر خبرنامه‌ای امروز (سه‌شنبه، ۱۷ حمل) گفته است که به ادامه اعلامیه‌های مراکز اسلامی و علمای جهان اسلام در پیوند به نکوهش و غیرشرعی دانستن جنگ جاری در افغانستان، این بار علما و دانشمندان اهل تسنن و تشیع جامعه مهاجر و انصار شهر مشهد ایران، حمایت همه‌جانبه‌شان را از برقراری آتش‌بس و قطع جنگ و خونریزی در افغانستان اعلام کردند.

بر اساس اعلام این خبرنامه، علما و دانشمندان جامعه مهاجر و انصار شهر مشهد با برگزاری همایشی هم‌اندیشی و مشورتی پیرامون روند صلح کشور، با صدور اعلامیه مشترک، بر اهمیت گفت‌وگوهای جاری صلح و تلاش‌های جهانی و منطقه‌ای برای قطع جنگ و خونریزی در افغانستان تاکید کردند.

این علما همچنان در اعلامیه خود بر حفظ دستاوردهای دو دهه اخیر در چارچوب نظام جمهوریت، نیز تأکید کردند.

روحانیون و علمای اشتراک کننده در این همایش، از علمای جهان اسلام خواسته‌اند که برای تحکیم وحدت و اخوت اسلامی و تحقق صلح پایدار در افغانستان، به تلاش‌های مشترک و همه‌جانبه‌شان، ادامه دهند.

این در حال است که پیش از این سازمان همکاری‌های اسلامی، مجمع علمای اندونزیا، جامعه علمای بنگلادیش و برخی نهادهای اسلامی، ضمن تحریم جنگ افغانستان، خواستار بر قراری صلح و ثبات در کشور شده بودند.

علی‌رغم این خواسته‌ها طالبان تاکنون دست از جنگ بر نداشته و نبردهای خود در برابر دولت را همواره توجه شرعی کرده‌اند.