خبرگزاری رویترز گزارش کرده که رئیس‌جمهور غنی قرار است یک طرح سه مرحله‌ی برای استقرار صلح در افغانستان در نشست استانبول ارایه کند.

رویترز بر بنیاد اسناد به دست آمده، اعلام کرده که در مرحله نخست طرح صلح آقای غنی ایجاد اجماع برای رسیدن به یک توافق سیاسی و بر قراری آتش‌بس زیر نظارت جامعه جهانی پیش‌بینی شده است.

در مرحله دوم این طرح، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و روی کار آمدن «حکومت صلح» پیشنهاد شده است.

همچنان مرحله سوم طرح رئیس‌جمهور غنی شامل ایجاد ساختار وابسته به قانون اساسی،‌ ادغام مجدد مهاجران و برنامه‌های توسعه‌ای می‌شود.

این طرح در نقطه مقابل طرح پیشنهادی ایالات متحده آمریکا قرار دارد که در آن خواستار ایجاد حکومت انتقالی صلح با مشارکت گروه طالبان شده بود.

در همین حال یک مقام ارشد حکومتی به خبرگزاری رویترز گفته است که رئیس‌جمهور غنی طرح صلح خود را از قبل با متحدان بین‌المللی افغانستان شریک ساخته است.

از سوی هم سرور دانش، معاون دوم رئیس‌جمهور روز گذشته گفت که محور اساسی طرح حکومت برای صلح، حفظ و تداوم قانون اساسی افغانستان است.

او در عین حال تاکید کرد که دولت حاضر است برای بر قراری صلح در کشور، قانون اساسی را مورد بازنگری قرار دهد، اما مطابق به سازوکاری که در خود این قانون پیش‌بینی شده است.

آقای دانش اصل انتخابات و انتخابی بودن کارگزاران نظام را از محورهای اصلی در نقشه راه صلح حکومت خواند و آن را یک عنصر کلیدی عنوان کرد.

این در حال است که شورا عالی مصالحه ملی نیز از ایجاد یک طرح واحد در نشست استانبول از سوی جمهوری اسلامی افغانستان خبر داده است.

در خبرنامه این شورا گفته شده: «قرار است جمهوری اسلامی افغانستان با طرح واحد به نشست بعدی صلح در ترکیه اشتراک کند. آتش‌بس و ختم کامل و دایمی جنگ، ارزش‌های حقوق بشری و حقوق اساسی شهروندان، مشارکت عادلانه‌ در قدرت و ساختار نظام سیاسی از موارد درشت این طرح استند.»

همچنان شورای عالی مصالحه ملی تصریح کرده است، تاکنون ۲۵ حزب سیاسی و اعضای کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی، طرح و دیدگاه شان را برای صلح ارایه کردند که شامل ۳۰ طرح می‌شود.

هرچند تاکنون زمان دقیق برگزاری نشست استانبول از سوی مراجع رسمی اعلام نشده است، اما برخی رسانه‌ها به نقل از منابع خو گفته‌اند که این نشست به تاریخ ۲۷ ماه حمل، مطابق ۱۶ ماه اپریل و برای مدت ۱۰ روز برگزار خواهد شد.

گفتنی است که این نشست در آستانه فرارسیدن مهلت خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان بر بنیاد توافق‌نامه صلح ایالات متحده آمریکا با گروه طالبان برگزار می‌شود.

در این توافق‌نامه گفته شده که تمام نیروهای خارجی تا اول ماه می باید افغانستان را به گونه کامل ترک کنند و در مقابل گروه طالبان نیز روابط خود با گروه‌های تروریستی، به ویژه شبکه القاعده را قطع کرده و خشونت‌هایش را کاهش می‌دهد.

اما مقام‌های بلندپایه آمریکایی به شمول رئیس‌جمهور بایدن گفته‌اند که خروج کامل نیروهای این کشور از افغانستان تا اول ماه می به لحاظ فنی دشوار است.