سفارت آمریکا در کابل خواهان متوقف ساختن خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان شده‌ می‌گوید که ایالات متحدهٔ از پیگرد قانونی عاملان این ترور‌ها حمایت خواهد نمود.

این سفارت امروز (چهارشنبه،۱۳ حوت) با نشر خبرنامه‌ای می‌گوید که ایالات متحده خواهان توقف خشونت علیه خبرنگاران بوده و از تحقیقات سریع و پیگرد قانونی عاملان این ترورها، حمایت می کند.

از سویی‌هم، سفارت آمریکا روز قبل در توییتی گفته بود که باید از خبرنگاران رسانه‌ای در افغانستان محافظت صورت بگیرد.

این در خواست سفارت همکاری از جایی ناشی می‌شود که روز قبل سه تن از کارمندان تلویزیون انعکاس در ولایت ننگرهار ترور شدند. پیش از این، ملاله میوند، گردانندهٔ این تلویزیون نیز از سوی افراد مسلح ناشناس ترور شده‌ بود.

در همین‌حال، در سال ۲۰۲۰ دست‌کم ۱۲ خبرنگار رسانه‌ای در افغانستان در پی حملات هدفمند طالبان جان‌ها شان را از دست داده‌اند. یما سیاوش گردانندهٔ تلویزیون طلوع، الیاس داعی، خبرنگار رادیو آزادی، ملاله میوند گردانندهٔ تلویزیون انعکاس، فردین امنینی، گردانندهٔ تلویزیون آریانا و شماری دیگری از خبرنگاران کشور قربانی مسلک خبرنگاری شده‌اند.

در عین‌حال، سفارت آمریکا در پیامی در پیوند به قتل یما سیاوش، گردانندهٔ پیشین تلویزیون طلوع گفته‌است که عاملان قتل وی تاکنون شناسایی نشده‌است.

اما لوی سارنوای کشور می گوید که به تمامی پرونده‌هایی که در پیوند به قتل و ترور خبرنگاران به این نهاد فرستاده شده، رسیدگی کرده‌است.