امرالله صالح، معاون نخست رئیس‌جمهور می‌گوید که مولوی عبدالهادی پشه‌ای وال، والی نام‌نهاد طالبان برای ولایت لغمان از سوی خود این گروه به قتل رسیده است.

دفتر معاونیت نخست ریاست جمهوری امروز (دوشنبه، ۱۱ حوت) در برگه فیس‌بوک خود گفته است که مولوی عبدالهادی در این اواخر از کشتن افراد ملکی و عملیات‌های کورکورانه سرپیچی کرده بود.

بر اساس اعلام آقای صالح، از آنجای که ولایت لغمان در تشکیلات طالبان زیر چتر شورای پیشاور قرار دارد، بناءً مولوی عبدالهادی را به این شهر احضار کرده و به قتل رسانده است.

معاون نخست رئیس‌جمهور تاکید کرده است، طالبان به این باوراند که با افزایش کشتار می‌توانند جامعه را وادار به پذیرش خواسته‌های خود سازند.

گفتنی است که روز گذشته رسانه‌های پاکستانی به نقل از مقام‌های پولیس شهر پیشاور اعلام‌ کردند که «مولوی عبدالهادی» یکی از اعضای ارشد گروه طالبان و از والیان سابق این گروه در افغانستان، در حمله مهاجمان ناشناس کشته شده است.

به گفته پولیس شهر پشاور، جسد این فرمانده طالبان در نزیکی محل اقامتش پیدا شده و مهاجمان مسلح پس از کشتن وی، از محل رویداد فرار کرده‌اند.

این در حال است که تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این قتل را به عهده نگرفته است.

همچنان آقای صالح گفته است که گروه طالبان از مدتی به این سو از برنامه‌های عمرانی دولت به هدف تمویل جبهات جنگی خود باج‌گیری می‌کند.

وی خاطرنشان ساخته است که این عملکرد گروه طالبان باعث شده تا شماری از روستاهای کشور از کمک‌های آنی دولت و موسسات کمک کننده محروم بمانند.

در عین حال معاون نخست رئیس‌جمهور اظهار داشته است که میزان تلفات جنگ‌جویان گروه طالبان سه برابر نیروهای دفاعی و امنیتی کشور است، اما از این که طالبان هیچ‌گونه مسئولیت اجتماعی ندارند و تنها به جنگ می‌اندیشند، این کشته‌ها بدون ثبت هویت و به طور گم‌نام دفن می‌شوند و حتا در بسیاری موارد جسد آن‌ها به خانواده‌های‌شان نیز سپرده نمی‌شوند.

آقای صالح با انتقاد از روش گفت‌وگوهای صلح، بیان داشته است که شیوه نادرست و ناقص مذاکرات جاری سبب ایجاد اعتماد به نفس کاذب در آن‌ها شده و توانسته‌اند شماری را زیر نام «فتح القریب» بسیج کنند.