رقیب برازیلی احمدولی هوتک ادعا کرده است که وی مسابقه را به دلیل تهدید اسلحه و حفظ جان خود به حریفش واگذار کرده است.

لئوناردو باربوسا، ورزشکار مبارزات آزاد برازیلی گفته است که هنگام ورود به افغانستان مورد استقبال گرم قرار گرفته، اما شب مسابقه یک مرد داخل رخت‌کن وی شده و چیزهای به او گفته که وی به آن پی نبرده، ولی در عین زمان سلاح خود را نشان داده است.

او همچنان ادعا کرده است، زمان که مسابقه آغاز شد همان مرد همراه با دو نیروی امنیتی به محل مسابقه نزدیک شد و با عصبانیت چیزهای را به وی گفت.

این ورزشکار برازیلی بیان داشته است که واکنش تند آن مرد مسلح در فاصله میان دو روند مسابقه، سبب ترس او شده است.

آقای باربوسا علاوه کرده است که او برای حفظ جان خود اقدام به واگذاری مسابقه به حریف خود کرده و منتظر رویارویی با هوتک در خارج از افغانستان است.

اما او در عین حال تاکید کرده است که در این قضیه احمدولی هوتک هیچ تقصیری ندارد، زیرا هوادار او دیوانه بوده است.

در همین حال احمدولی هوتک در واکنش به این ادعای ورزشکار برازیلی گفته است که من یک مبارز هستم، نه محافظ باربوسا.

آقای هوتک در برگه فیس‌بوک خود نوشته است: «خوب، اول اینکه چه معلوم ادعایش راست باشد، دوم اگر راست هم باشد چه معلوم که او مرد مسلح چه می‌گفت برایش، سوم اگر گیرم که تهدیدش می‌کرد پس تو چگونه مبارز بودی که از یک فرد عادی در میان رینگ ترسیدی.»

وی گفته است که هیچ منطق سالمی این ادعای ورزشکار برازیلی را نمی‌پذیرد.

در همین حال مسئولان فدراسیون مبارزات آزاد نیز ادعای ورزشکار برازیلی را رد کرده، اما گفته‌اند که قرار است این مسابقه این‌بار در دبی برگزار شود

گفتنی است که احمدولی هوتک و لئوناردو باربوسا، ورزشکار برازیلی به تاریخ ۲۳ دلو در کابل باهم مسابقه دادند که در نتیجه آقای هوتک حریف برازیلی خود را در روند دوم با ضربه فنی شکست داد.

پس از این مسابقه در شبکه‌های اجتماعی سروصداهای زیادی به پا شد که گویا این مسابقه یک نمایش ساختگی بود و احمدولی هوتک رقیب برازیلی خود را پیش از مبارزه خریده بود.

اما آقای هوتک با رد تمام این گفته‌ها، چنین ادعاها را متعصبانه خوانده و آن را به دور از واقعیت توصیف کرده است.