طالبان ادعای وزارت دفاع آمریکا مبنی بر عدم پای‌بندی طالبان به مفاد تافق‌نامه این گروه با ایالات متحده را بی‌اساس دانسته و آن را رد کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در یک پیام توییتری امروز (جمعه، ۱۰ دلو) اعلام کرده است که ادعای وزارت دفاع آمریکا در مورد عدم تعهد طالبان به مفاد مواد توافق‌نامه صلح دوحه حقیقت ندارد.

وی گفته است که گروه طالبان به تمام مواد توافق‌نامه این گروه با ایالات متحده آمریکا عمل کرده و نسبت به رعایت آن متعهد است.

این سخنگوی گروه طالبان تاکید کرده که توافق‌نامه صلح دوحه یگانه راه‌حل بحران کنونی افغانستان است، لذا از جانب واشنگتن نیز می‌خواهیم تا تمام مواد این پیمان را رعایت کند.

این در حال است که سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز گذشته گفته بود، گروه طالبان به مفاد توافق‌نامه واشنگتن با این گروه عمل نکره و ایالات متحده نیز تا ماه می سال جاری تمام سربازان خود را از افغانستان خارج نخواهد کرد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون طی یک نشست خبری به خبرنگاران گفته بود که طالبان بر خلاف مواد توافق‌نامه صلح دوحه، نه میزان خشونت‌های خود در افغانستان را کاهش داده و نه به روابط خود با القاعده پایان داده است.

وی تاکید کرده بود که باتوجه به این تعهدشکنی گروه طالبان، ایالات متحده نیز در مورد خروج کامل سربازان خود از افغانستان تا ماه می، تجدید نظر خواهد کرد.

پیش از این وزارت مالیه آمریکا نیز گروه طالبان را متهم به ارتباط با شبکه القاعده کرده بود. در گزارش این وزارت‌خانه آمده بود که طالبان نه‌تنها روابط خود با القاعده را قطع نکرده، بلکه باعث تقویت این شبکه در افغانستان نیز شده است.

در یک بخش از این گزارش تاکید شده بوده بود که شبکه حقانی به عنوان بازوی نظامی گروه طالبان، در حال ایجاد یک گروه شبه‌نظامی جدید با شبکه القاعده در افغانستان است.