ریاست انکشاف دهات ولایت تخار، از افتتاح یک کانال آبیاری به ارزش ۳۵۰ هزار دالر در ولایت تخار خبر می‌دهد.

مسولان محلی در این ولایت می‌گویند که با افتتاح این کانال آبیاری، زمینهٔ کار برای بیش از ۳ هزار تن در این ولایت مساعد می‌گردد.

گفته می‌شود که این کانال بزرگ زیر نام کانال آبیاری جوی دراز می‌باشد و ۱۴ کیلومتر طول دارد.

صبغت الله نظری رییس احیا و انکشاف دهات تخار می گوید که، این پروژه از سوی وزارت احیا و انکشاف دهات جهت ایجاد سهولت برای شهروندان این ولایت به ارزش ۳۵۰ هزار دالر امریکای افتتاح گردید تا اینکه دهاقین از مشکلات و کمبودی آب خلاص شوند.

وی می‌افزاید که این پروژه توسط موسسه مرسیکورس تطبیق می‌گردد.

به گفته‌ٔ وی، با افتتاح این کانال آبیاری، ۴۰۴۰ جریب زمین از آب این کانال مستفید می‌گردد که خود در راستای اقصاد مردم تخار نقش عمده دارد و برای بیشتر از ۳ هزار نفر نیز زمینه کار مساعد می گردد.

در همین‌حال عبدالله قرلق والی تخار می گوید که با افتتاح این پروژه، ضمن اینکه برای تعداد زیادی از افراد بیکار و فقیر زمینه کار فراهم می‌گردد، در راستای رشد اقتصاد خانواده‌ها نیز نقش عمده و اساسی خواهد داشت.

به باور وی دهاقین که از زمین‌های خود به دلیل نبود آب یک فصل حاصلات می گرفتند اکنون با تطبیق این کانال می‌توانند که از زمین های خود دو فصل حاصلات بهتر بگیرند.

از سوی هم شورای ولایتی تخار می گوید: «با افتتاح چنین پروژه‌ها صدها جریب زمین که باکمبود آب مواجه بودند، کمبود این زمین ها مرفوع گردیده، می‌تواند که در رشد اقتصاد خانواده ها نیز نقش موثر داشته باشد.»

در همین حال شماری از باشندگان محل می‌گویند که پیش از این با مشکلات کمبود آب در زمین های زراعتی خود مواجه بودند و نمی توانستند که حاصلات خوب بدست بیاورند.

آنان می افزاید که، اکنون با افتتاح این کانال آبیاری می‌توانند از زمین های خود حاصلات خوب بدست بیاورند.

این در حالیست که چند روز پیش نیز دو کانال آبیاری جهت سهولت برای شهروندان در ولایت تخار از سوی مسوولان محلی به ارزش بیش از ۸۰ میلیون افغانی افتتاح گردیده بود.