وزارت امور خارجه کشور می‌گوید که سازمان همکاری اسلامی از موضع نرم دولت افغانستان در قبال روند صلح حمایت کرده است.

این وزارت بانشر خبرنامه‌ای امروز (چهارشنبه، ۱ دلو) گفته است که محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجهٔ کشور شام سه‌شنبه، سی‌ام جدی با یوسف بن احمدالعثیمین، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی (OIC)  در جده دیدار و پیرامون مذاکرات جاری صلح گفت‌وگو کرده است.

آقای اتمر جنگ جاری در افغانستان را از دیدگاه اسلام نامشروع خوانده تاکید کرده است: «جنایاتی که امروز در افغانستان صورت می‌گیرد، با معتقدات مسلمانان و تعالیم اسلامی به‌ کُلی ناسازگار اند؛ چنانکه حمله بر قضات زن، کشتار محصلان پوهنتون کابل و حمله بر شفاخانۀ زایشگاه، قطعاً در دین مبین اسلام توجیه‌پذیر نمی‌باشند.»

وی بیان داشته که اگر طالبان واقعاً متعهد به صلح باشند، دولت افغانستان در زمینه آشتی ملی و موفقیت روند صلح هیچ ممانعتی نمی‌بیند و آماده زمینه‌سازی برای مشارکت سیاسی همه جوانب، مطابق به خواست و اراده آزاد شهروندان افغانستان و معیارهای پذیرفته‌شده جهانی می‌باشد.

وزیر امور خارجه ضمن خواهان تداوم کمک‌های سازمان همکاری اسلامی برای موفقیت در روند صلح کشور، اضافه کرده است که ما خواستار آن هستیم تا این سازمان‌ خواست‌های قبلی خود را برای ختم خونریزی و حل سیاسی بحران افغانستان از طریق برگزاری نشست‌های تعقیبی، صدور فتواها، مشوره‌‌های تخصصی و اعزام گروه‌های خاص جهت رایزنی با تیم‌های مذاکراتی در دوحه، ادامه دهد.

در همین حال دبیر کل سازمان همکاری اسلامی گفته است که موضع انعطاف پذیر دولت افغانستان را در قبال صلح، به ویژه برقراری آتش‌بس و تعیین زعامت از طریق اراده آزاد مردم، ستوده و‌ از آن حمایت می‌کند.

یوسف بن احمد العثیمین تاکید کرده است که کشتار، خشونت و هراس‌افکنی با اصول اسلام مخالف و ناسازگار است، بنابراین از طریق تبلیغ و پیام‌رسانی باید به مردم فهمانده شود که اسلام دین ترور و خشونت نبوده، بل آیین وحدت و همگرایی است.

او‌ نقش علمای دین را در این راستا ارزنده خوانده و گفته است که علما در جوامع اسلامی نه تنها از نگاه دینی، بلکه از منظر سیاسی نیز از جایگاه مهمی برخورداراند.

گفتنی است که اکثر کشورها و نهادهای اسلامی جنگ جاری در افغانستان را نامشروع خوانده و آن را از دیدگاه اسلام حرام دانسته اند.