مایک پنس، معاون رئیس‌جهور آمریکا می‌گوید که حضور نیروهای این کشور در افغانستان جلوی حملات مانند ۱۱ سپتمبر را گرفته است.

آقای پنس که در یک پایگاه نظامی این کشور سخنرانی می‌کرد، بیان داشته است که دلیل امنیت امروز شهروندان ایالات متحده آمریکا، حضور نظامی ما در افغانستان است.

به گفته وی، اگر امروز مردم افغانستان به آزادی امید پیدا کرده و در مورد آینده بهتر باهم گفت‌وگو می‌کنند، دلیل آن حضور نظامیان ایالات متحده در این کشور است.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا خاطرنشان ساخته است که هیچ سرباز آمریکایی از ماه فبروری سال گذشته تا کنون در افغانستان آسیب ندیده است.

این در حال است که پیش از آقای پنس، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفته بود که در سال گذشته میلادی هیچ سرباز این کشور در افغانستان کشته نشده‌است.

این اظهارات وزیر خارجه آمریکا با واکنش ارگ ریاست جمهوری مواجه شد. دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفته بود که تلفات نیروهای خارجی به این دلیل به صفر رسیده است که نیروهای امنیتی افغان به تنهایی جنگ را مدیریت و رهبری می‌کنند.

آقای مینه‌پال خاطرنشان ساخته بود که طالبان اکنون علیه مردم و حکومت افغانستان می‌جنگند و میزان تلفات غیرنظامیان در این جنگ بسیار بلند است.

به گفته معاون سخنگوی ریاست جمهوری، اکنون طالبان با نیروهای آمریکایی نمی‌جنگند، بلکه در برابر مردم افغانستان در حال نبرد اند.