نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا هشدار داده‌است درصورتی که مایک پنس، معاون ریاست جمهوری امریکا مطابق با قانون اساسی این کشور به برکناری ترامپ اقدام نکند، دموکرات های کنگره رییس جمهور را استیضاح خواهند کرد.

رییس مجلس نمایندگان امریکا روز گذشته یکشنبه در نامه ای خطاب به اعضای دموکرات مجلس نمایندگان گفته است که این مجلس دوشنبه با صدور یک قطعنامه به طور رسمی خواهان به کارگیری متمم ۲۵ قانون اساسی از سوی آقای پنس خواهد شد.

متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا به معاون رییس جمهوری این اختیار می دهد که در صورتی رییس جمهوری فاقد توانایی اجرای وظایفش باشد، با موافقت اکثریت کابینه از او سلب اختیار کند.

در این نامه خانم پلوسی به مایک پنس هشدار داده که طی ۲۴ ساعت پاسخ دهد. اگر جواب رد گرفتیم به طرح لایحه استیضاح در صحن مجلس نمایندگان اقدام خواهیم کرد. 

خانم پلوسی همچنان در این نامه دونالد ترامپ را خطری آنی برای دموکراسی و قانون اساسی آمریکا خوانده‌است.

شماری زیادی از دموکرات‌ها و جمهوری خواهان مجلس نمایندگان دونالد ترامپ را به تحریک هواداران خود برای حمله به کنگره در روز چهارشنبه، هفته گذشته متهم کرده و خواهان برکناری او شدند.

پیشتر خانم پلوسی در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری سی بی اس گفته بود کاری که ترامپ کرده بسیار زشست و چنان جدی است که باید محاکمه شود.

قرار است مراسم تحلیف جو بایدن به تاریخ بیستم جنوری، برگزار شود. ترامپ اعلام کرده‌ که دراین مراسم اشتراک نمی‌کند.