فاطمه گیلانی، عضو هیئت مذاکره‌کننده دولت در گفت‌وگوی اختصاصی با خامه پرس گفت که به هیچ کسی اجازه نخواهیم داد تا چیزی را برخلاف میل ما بر هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان تحمیل کند.

خانم گیلانی در گفت‌وگوی اختصاصی با خامه پرس بیان داشت که در مورد برخی موضوعات گفت‌وگوهای صلح با ارگ ریاست جمهوری و شورای مصالحه ملی مشوره صورت می‌گیرد، اما به گفته وی این به این معنی نیست، کسی چیزی را بر خلاف میل این هیئت بر آن‌ها تحمیل کند. خانم گیلانی علاوه کرد، اگر چنین چیزی صورت بگیرد، او نخستین کسی خواهد بود که از این هیئت خارج می‌شود و باور دارد که بیشتر اعضای آن از عضویت هیئت گفت‌وگو‌کننده دولت خارج خواهد شد.

این عضوی هیئت مذاکره‌کننده دولت در مورد توافق بر سر کارشیوه مذاکرات و آجندای آن گفت که هر دو جانب کارشیوه مذاکرات را به همدیگر تحویل داده‌اند و دو طرف در حال رایزنی برای آماده‌سازی دور دوم گفت‌وگوها هستند.

او در مورد شک و تردیدها پیرامون آغاز دور دوم مذاکرات خاطرنشان ساخت که از آغاز به موقع دور دوم گفت‌وگوهای صلح اطمینان دارد، اما در عین حال افزود که مردم افغانستان مقصر نیستند كه در از سرگیری گفت‌وگوها تردید دارند. وی اطمینان داد که دور دوم گفت‌وگوها به موقع آغاز می‌شود و اعضای هیئت مذاکره‌کننده افغانستان آماده رفتن به دور دوم این گفت‌وگوها هستند.

خانم گیلانی همچنان در مورد مطالبات هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان صحبت کرد و گفت که بزرگترین و موثرترین خواسته آن‌ها توجه به خواسته‌های مردم در مذاکرات صلح است و اگر خواسته یا موضع طالبان اصل قرار گرفتن توافق آن‌ها با آمریکا باشد، در این صورت پیش‌شرط ما نیز خواسته و اراده مردم افغانستان خواهد بود.

خانم گیلانی در پاسخ به این سوال که هدف از استقرار نظام اسلامی مدنظر طالبان چه است، گفت که نظام کنونی افغانستان یک نظام اسلامی است و در تهیه پیش‌نویس قانون اساسی کشور خود حضور داشته و هر ماده آن براساس قوانین اسلامی ساخته شده است، اما وی علاوه کرد، هنوز مشخص نیست که طالبان چگونه نظام اسلامی را می‌خواهد و این موضوع  در جریان گفت‌وگوها معلوم خواهد شد که هدف آن‌ها چگونه یک نظام اسلامی است؟

او بیان داشت که هیئت مذاکره‌کننده دولت آماده از دست دادن ارزش‌های جمهوری اسلامی افغانستان نسیت، اما برای رسیدن به صلح و برقراری ثبات، نیاز است که بعضی چیزها را از دست دهیم تا در مقابل برخی چیزهای دیگر را به دست بیاوریم. اما او تاکید کرد که دستاوردهای 19 سال اخیر مردم حفظ خواهد شد و بر سر آن معامله نمی‌شود.

این عضوی هیئت مذاکره‌کننده دولت در مورد بحث بر سر برقراری آتش‌بس در این دور مذاکرات گفت که آتش‌بس مهم‌ترین مسئله گفت‌وگوها است و ما سعی خواهیم کرد طالبان را متقاعد کنیم تا آتش‌بس را برقرار کنند. وی افزود که در این مرحله از گفت‌وگوها، ما از جانب طالبان خواهیم خواست تا به دلیل جنگ و افزایش تلفات غیرنظامیان در کشور آتش‌بس برقرار کنند و برقراری آن به دلیل ترورهای هدفمند بسیار ضروری است، به ویژه زمان که مسئولیت این رویدادها را کسی به عهده نمی‌گیرد و اگر طالبان آتش‌بس را بپذیرد، آن وقت معلوم خواهد شد که این کشتار کار کدام گروه است.

بانو گیلانی در مورد دو دستگی گروه طالبان گفت، این طبیعی است که همه‌ای اعضای یک گروه به یک نظر نیستند و این امر در میان تیم مذاکره‌کننده دولت نیز وجود دارد، لذا در میان هیئت طالبان افرادی هستند که دیدگاه واحدی ندارند، اما تمام تلاش ما بر این است تا به یک توافق دست پیدا کنیم مورد قبول مردم افغانستان باشد.

وی پیرامون خروج نیروهای آمریکایی تا چهار ماه دیگر از افغانستان بیان داشت، هدف ما این است که در اسرع وقت به نتیجه مطلوب در روند گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی دست یابیم و بتوانیم قبل از ترک سربازان آمریکایی از افغانستان به نتیجه مثبتی برسیم تا از یک جنگ احتمالی دیگر جلوگیری کنیم.

این عضوی هیئت مذاکره‌کننده دولت همچنان در مورد نقش زنان در مذاکرات صحبت کرد و گفت که هرچند نبود زنان در ترکیب تیم مقابل در اوایل برای ما دشوار بود، اما اکنون مشکلی وجود ندارد، زیرا در حال حاضر نه‌تنها چهار زن حاضر در هیئت دولت از حقوق زنان دفاع می‌كند، بلكه سایر اعضا (مردها) نیز در حال بحث و دفاع از حقوق زنان هستند.

وی در پیام اخیر خود به زنان در سراسر افغانستان به آن‌ها اطمینان داد كه هیچ گونه معامله در مورد حقوق آن‌ها صورت نخواهد گرفت و تا آنجای كه می تواند برای حقوق زنان مبارزه خواهد کرد.