کمیسیون مستقل انتخابات با پیش‌نهاد به حکومت، خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی غزنی، شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی‌ها در ماه میزان سال 1400 خورشیدی شده‌است.

حواعلم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات امروز (شنبه، 29 قوس) در یک نشست خبری گفت که انتخابات پارلمانی ولایت غزنی در ماه میزان سال 1400 خورشیدی برگزار خواهد شد.

وی افزود، کمیسیون مستقل انتخابات به حکومت پیشنهاد کرده‌است که همزمان با برگزاری انتخابات پارلمانی در غزنی، انتخابات شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی‌ها و برخی شهرداری‌های ولایات نیز برگزار شود.

بانو نورستانی بیان داشت که این کمیسیون آماد‌گی لازم برای برگزاری انتخابات در موعد پیش‌نهادی خود به حکومت را دارد.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات تاکید کرد، مشکلات و چالش‌های که در انتخابات‌های گذشته وجود داشت مورد بررسی قرار گرفته تا در انتخابات‌های آینده از آن جلوگیری شود.

انتخابات پارلمانی ولایت غزنی به دلیل مخالفت‌های سیاسی برخی گروه در موعد تعیین‌شده آن برگزار نشد و این امر باعث انتقادهای گسترده‌ای شهروندان غزنی شد.

از سوی‌هم برگزاری انتخابات‌های شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی‌ها که قرار بود همزمان با انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری برگزار شود نیز به دلیل نبود ظرفیت و امکانات کافی کمیسیون مستقل انتخابات در موعد قانونی آن برگزار نشد.

درهمین حال چند روز پیش مسئولان بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان «فیفا» از بی‌سرنوشتی مباحث مربوط به اصلاحات انتخاباتی و ابهام در برگزاری انتخابات پارلمانی ولایت غزنی، شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی‌ها، ابراز نگرانی کرده‌بودند.

آنان با انتقاد از عمل‌کرد کمیسیون مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی، گفتند که این کمیسیون‌ها تاکنون نتوانسته‌اند پیش‌نویس طرح تعدیل قانون انتخابات را تهیه کنند.

این در حالی است که برگزاری انتخابات‌های گذشته با توجه به میزان تقلبات و دست‌کاری‌ها در این روند از سوی جوانب ذیدخل در انتخابات، همواره مورد انتقاد شدید نهادهای ناظر انتخاباتی قرار داشته‌است.