Abdul Ghani Brother Taliban Leaderسرتاج عزیز مشاور امنیتی صدراعظم پاکستان در یک نشست خبری اظهار داشت که ملاعبدالغنی برادر فرد شماره دوم  طالبان از زندان پاکستان آزاد شده اما تحت نظارت قرار دارد.

مشاور امنیتی صدراعظم پاکستان دیروز در سخنانی اظها داشت : نظارت بر ملابرادر، به منظور تأمین امنیت جان وی صورت می‌گیرد.

عزیز افزود: علی الرغم آن که ملابرادر تحت نظارت قرار دارد اما می‌تواند با خانواده و یا هر شخصی دیگری که خواسته باشد، دیدار کند.

هفته گذشته نیز سخنگوی وزارت خارجه پاکستان ادعای ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان افغان را درباره ملابرادر رد کرد.

اعزازاحمد چوهدری پس از اعلامیه سخنگوی طالبان افغان، اظهار داشت که ملابرادر در حال حاضر آزاد است و می‌تواند با افراد و گروه‌ها درباره صلح افغانستان تماس بگیرد.

ذبیح‌الله مجاهد هفته گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که ملا عبدالغنی برادر فرد شماره دوم طالبان هنوز آزاد نشده و با توجه به وضعیت نامناسب جسمانی‌اش باید از زندان آزاد شود.

در این اطلاعیه تأکید شده است که ملا برادر نه با خانواده خود تماس گرفته و نه فعالیت سیاسى را آغاز کرده است.

مجاهد افزود: ملا برادر، اکنون روزهاى زندگى خود را در زندان در حالى سپرى مى‌کند که وضعیت سلامتی وى خوب نیست و روزبه‌روز بدتر می‌شود.

ملاعبدالغنى مشهور به ملابرادر که معاونت ملا محمدعمر رهبر گروه طالبان را بر عهده داشت، ۳ سال قبل بعد از دستگیرى توسط پاکستان زندانى شد.

پاکستان ماه گذشته اعلام کرد که بر اساس درخواست‌ها و تلاش‌هاى شوراى عالى صلح افغانستان ملا برادر را در تاریخ ٣٠ سنبله آزاد کرده است.

دولت افغانستان بارها از پاکستان درخواست کرده که ملا برادر را به دولت افغانستان تحویل دهد اما دولت پاکستان در مقابل علاوه بر خوددارى از سپردن ملا برادر به مقامات افغان اعلام کرده که وى را به منظور پیشرفت روند صلح، آزاد کرده‌ است.

پس از اعلام خبر آزادی ملا برادر توسط پاکستان، رسانه‌هاى پاکستانى خبر دادند که ملا برادر، از شهر پشاور به کراچی منتقل شده است.

منابع پاکستانی مدعی شدند ملا برادر با یک طیاره از پشاور به کراچى منتقل شده و آنجا در یک محل امن نگهدارى می‌شود.

برخی منابع نیز ادعا می‌کنند ملا برادر به منزل خود در شهر کراچى که در سال ٢٠١٠ میلادى از همان مکان توسط نیروهاى ویژه  پاکستانى طى عملیات ویژه‌ای دستگیر شده بود، منتقل شده است.

برخی رسانه‌های پاکستانی هفتۀ گذشته ادعا کردند ملا برادر به منظور گفت‌وگو با طالبان افغانى، دوباره از کراچى به پشاور منتقل شده و در منطقه وزیرستان نیز گفت‌وگوهایی با طالبان پاکستانی داشته است.

حامد کرزى نیز هفته گذشته ادعا کرد که دولت افغانستان تاکنون نه با ملا برادر تماس داشته و نه از آدرس وی اطلاع دارد.