- خبرگزاری خامه پرس – فارسی - https://www.khaama.com/persian -

رئیس جمهور کرزی و جان کری روی امضای پیمان امنیتی توافق کردند

Karzai and John Kerry Agrees on US-Afghan security pact [1]رئیس جمهور افغانستان و وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در یک گفتگوی ۲۶ ساعته، بالای امضای توافقنامه امنیتی میان افغانستان و ایالات متحده امریکا، به توافق رسیدند.

در کنفرانس خبری که ناوقت شام امروز برگزار شده بود، رئیس جمهورکرزی به خبرنگاران گفت که در نتیجۀ گفتگوهای دو روزه با وزیر خارجه ایالات متحده امریکا پیرامون امضای قرارداد امنیتی، به توافق رسیده اند.

رئیس جمهور افغانستان  تصریح کرد که بالای ۵ مورد جنجال برانگیز این توافقنامه صحبت شده است و بالای ۴ موارد آن که عبارت از تعریف اصطلاح تجاوز خارجی بر افغانستان، منع عملیات خودسرانه نیروهای امریکائی، احترام به حاکمیت ملی افغانستان و تلفات غیر نظامیان در افغانستان است، توافق شده است.

رئیس جمهور افغانستان افزود که مورد که تا هنوز طرفین بالای آن توافق ندارند، بحث مصئونیت قضائی نیروهای امریکائی است که این موضوع به شورای امنیت ملی افغانستان، لویه جرگه و ولسی جرگه راجع خواهد شد.

این در حالی است که بعد از گفتگوهای طولانی بالای امضای پیمان امنیتی میان امریکا و افغانستان، شام روز گذشته جان کیری در یک سفر غیر منتظره و از قبل اعلام ناشده وارد کابل شد.

کنفرانس خبری که قرار بود امروز (شنبه) در کابل برگزار شود، به دلیل طولانی شدن مذاکرات میان حامد کرزی و جان کیری، ۴ مرتبه به تعویق افتاد و باالآخره ناوقت شام این روز رئیس جمهور افغانستان و وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در مقابل خبرنگاران قرار گرفتند و از توافق بالای امضائی پیمان امینتی خبردادند.