پس از آنکه ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین درباره بد رفتاری سربازان آسترالیایی با غیر نظامیان در افغانستان یک تصویر را در برگه تویترش نشر کرد، اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا این تصویر را زننده و به شدت توهین‌آمیز خواند و از تویتر خواست تا این تصویر را حذف کند.

سکات موریسن، نخست وزیر آسترالیا روز گذشته (دوشنبه،۱۰ قوس) در یک کنفرانس خبری گفت که نشر این تصویر «به شدت توهین آمیز است و به هیچ اساس توجیه شده نمی‌تواند.»

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در توییتی گفته‌بود: «از قتل غیرنظامیان و زندانیان افغان توسط سربازان آسترالیایی شوکه شدم. ما چنین اقداماتی را شدیداً محکوم کرده و خواستار پاسخگویی هستیم.»

نخست وزیر آسترالیا خواستار عذرخواهی پکن از کانبرا شده است و گفته که چین باید از این پست توییتری ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه «شرمنده» شود.

از سوی هم هوا چون اینگ، معاون سخنگوی وزارت خارجه چین انتقاد اسکات موریسون را رد کرده و گفته است که آسترالیا باید از رفتار نیروهایش در افغانستان «شرمنده» باشد.

در زیرنویس این عکس در تویتر آقای ژاو نوشته است: «نترس، ما اینجا آمده ایم تا برای تو صلح را بیاوریم!»

در پی تنش‌ها میان چین و آسترالیاٍ، وزارت امور خارجۀ افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این وزارت از پخش و نشر عکس رفتار یک سرباز آسترلیایی با یک تن افغان آگاه بوده و تحقیقات را در مورد پس‌منظر این عکس آغاز کرده است.

در این اعلامیه آمده است: «وزارت خارجه قبلا با حکومت آسترلیا به شکل سازنده تحقیقات را در مورد رفتار نامناسب عساکر آن کشور در برابر افغان ها آغاز نموده است تا عاملین این رفتار نا مناسب به جزای اعمال خویش برسد و عدالت تأمین گردد. حکومت افغانستان و حکومت آسترلیا در این خصوص از نزدیک با هم همکاری می کنند.»

در این اعلامیه همچنان آمده است که چین و آسترلیا دوستان افغانستان هستند و در بازسازی و تأمین صلح افغانستان نقش فعال بازی کردند و افغانستان امیدوار است تا همکاری‌ها بین همه کشورها به ویژه آسترلیا و چین در افغانستان ادامه پیدا کند، تا اجماع منطقه‌ای و بین المللی برای حمایت از افغانستان خدشه‌دار نگردد.

چندی قبل نخست وزیر آسترالیا از بدرفتاری سربازان این کشور در افغانستان ابراز تأسف و از مردم افغانستان معذرت‌خواهی کرد. تحقیقات ارتش آسترالیا نشان داد که آنها در زمان حضورشان در افغانستان در قالب نیروهای ناتو دست کم ۳۹ غیرنظامی و زندانی را به شکل غیرقانونی به قتل رسانده‌اند.

ارتش آسترالیا گفته که این نظامیان محاکمه خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

۹ سرباز آسترالیایی به دلیل جنایات جنگی در افغانستان خودکشی کردند

گزارش جرایم جنگی در افغانستان؛ آسترالیا نیروهایش را اصلاح می‌کند